Egyéb 

Szerbia több forrásból fedezné gázszükségletét

Szerbia több forrásból fedezné gázszükségletét, és a jövőben olyan gázszállítási projektekben venne részt, amelyek összhangban állnak az uniós harmadik energiacsomaggal – jelentette ki Aleksandar Antić szerb energiaügyi miniszter csütörtökön Belgrádban.

Szerinte az Európai Unió országai is arra törekednek, hogy diverzifikálják a gázellátás irányait és forrásait, ezért semmi kivetnivalót sem lát abban, ha Szerbia is ezt az utat követné. 

Hozzátette: véleménye szerint Oroszország meg fogja érteni, hogy az onnan érkező gázon felül is biztosítana energiaforrásokat Belgrád. 

Kiemelte továbbá, hogy Szerbia számára kiemelten fontos a Bulgáriával való gázösszeköttetés, amelyen évi 2 milliárd köbméter gáz tudna áthaladni. Reményét fejezte ki, hogy a gázvezeték megépítése jövőre megkezdődhet. 

Kifejtette, hogy Szerbia a jövőben csak olyan projektekben venne részt, amelyek összhangban állnak a harmadik energiacsomaggal. Ez az Európai Unió gáz- és árampiacának teljes liberalizálását írja elő. Tiltja, hogy gázszolgáltatók egyben gázvezetékek tulajdonosai is legyenek, így megfosztotta a Gazpromot a monopolhelyzetétől. 

A szerb tárcavezető hozzáfűzte, hogy Szerbia még nem bocsátkozott komoly tárgyalásokba a Török Áramlat nevű gázvezetékről. A gázvezeték ötlete a Déli Áramlat beruházás leállítása után született meg, és egy olyan gázvezeték megépítését jelentené, amely Oroszországot kötné össze Törökországgal. A vezetéken Ukrajna megkerülésével jut majd az orosz földgáz Európába. 

A Török Áramlatot a tervek szerint a Fekete-tenger alatt 660 kilométer hosszan, az eredetileg Déli Áramlatnak tervezett útvonalon fektetnék le Törökország európai partvidéke irányába. A Gazprom orosz gázipari óriás a görög-török határon gáztározót is kialakítana, ahonnan Moszkva szerint a dél- és közép-európai uniós országok tovább vihetnék az orosz gázt. Az évi 63 milliárd köbméter gáz szállítására tervezett Török Áramlaton 47 milliárd köbméter földgáz kerülne Európába, 16 milliárd köbméter pedig közvetlenül Törökországnak jutna.  

Aleksandar Antić kijelentette, hogy a szerb kormány számára azok a projektek érdekesek, amelyek Szerbiát tranzitországként magukba foglalják. 

Aleksandar Vučić  szerb miniszterelnök csütörtökön Tiranában egy másik gázvezeték lehetőségéről beszélt az AP amerikai hírügynökségnek. A szerb kormányfő kijelentette: Szerbia kész csökkenteni gázszállítási függőségét Oroszországtól, és csatlakozna az amerikaiak által szorgalmazott úgynevezett Transzadriai Csővezeték (TAP)  létrehozásához, amely azeri földgázt szállít majd Albánián át Olaszországig. Az Egyesült Államok arra bátorítja a balkáni és más európai országokat, hogy inkább a Transzadriai Csővezetékben gondolkodjanak, semmint a Török Áramlatban.

Szerbia évi gázfogyasztása jelenleg 3,2 milliárd köbméter, ami a következő 10-15 évben várhatóan 4,2 milliárdra nő. A nyugat-balkáni ország gázszükségletének 80 százalékát Oroszországból importálja Ukrajnán és Magyarországon keresztül.

MTI nyomán T. T.

Hasonló bejegyzések