Egyéb 

Kitől mennyit kaptak a gazdák? Legtöbbet az Istentől, keveset az államtól, semmit az EU-tól

a farmer03A mögöttünk levő év eredményeit elemezve a szerbiai mezőgazdasági szakemberek legnagyobb része arra a megállapításra jutott, hogy a körülményekhez képest a termelők figyelemre méltó eredményeket valósítottak meg.  

Ezúttal is elmaradtak a jelentősebb támogatások, de ez nem akadályozta meg a növénytermesztőket abban, hogy kedvező hozamokat érjenek el. Az állattenyésztők is a lehetőségeikhez mérten jól teljesítettek.

A privatizáció nem váltotta be az optimisták reményeit, nem hozta meg az egyesek által várt hasznot.

Az organikus termeléssel foglalkozó termelők, gyümölcstermesztők sikereket értek el, de más mezőgazdasági ágazatokban is többnyire eredményesek voltak azok a gazdák, akik megfogadták az agrárszakemberek tanácsait. Az időjárási viszonyok általában kedveztek a termelőknek. Az év végén azonban hideg zuhanyként érte őket a horribilis vízlecsapolási díj és a felduzzadt adók.

Miladin Ševarlić professzor, az egyik legismertebb szerbiai mezőgazdasági szakember szerint a termelők legtöbbet az Istentől kaptak, keveset az államtól és semmit az EU-tól.

Ilyen körülmények között célszerű lenne a gazdasági alapú szövetkezetek létrehozása, mert az egyebek között lehetővé tenné, hogy az összetartó gazdák olcsóbban szerezzék be a gépeket és az újratermelési anyagot.

Emellett a gyermekeket arra kellene nevelni, hogy művelgessék a kert vagy a gyümölcsös kisebb részét, illetve foglalkozzanak a haszonállatokkal. Szükséges ugyanis hosszabb távon gondoskodni az utánpotlásról a mezőgazdaság terén, emelte ki Ševarlić.          

Hozzafűzte: jobb lenne, ha a termelők elfelejtenék  az uniós IPARD-eszközöket, mert azokból semmi sem lesz, bármit is ígér a szerb kormány. Legcélszerűbb saját erőkre támaszkodni és egyesülni. Csak ily módon lehet biztosítani a versenyképességet, máskülönben az ún. külföldi beruházók a peremre szorítják a hazai termelőket. Fontos megőrizni a saját földterületeket, vízforrásokat, az őshonos vetőmagokat és haszonállatokat, valamint több termelési ágazattal foglalkozni, lehetőségekhez mérten a gazdaságokon bevezetni a mezőgazdasági termékek feldolgozását és esetleg a falusi turizmust. Ez lehetne a megmaradás és az előrehaladás receptje, véli az ismert agrárszakember.

Danas nyomán K. P.  

 

Hasonló bejegyzések