Egyéb 

Az anyaországi vásárlókból él a szabadkai ócskapiac

piacA hideg idő miatt megcsappant a szabadkai árupiac, ismertebb nevén ócskapiac forgalma. A legkelendőbb – hiszik vagy sem – a horgosi őrölt paprika.

A szabadkai árupiacot bácskai Isztambulnak is nevezik. Ez nem csoda, hisz van itt minden, akárcsak a török nagyvárosok egész utcákat felölelő bolhapiacain. Nagyon sok család él az itt eladott áruból, sokan házat, lakást, autót vásároltak a jelentős bevételből. Van, aki négy-öt asztalt is bérel évtizedek óta, nem kevés pénzért, de megéri neki. Sokan árusokat is foglalkoztatnak, mert nem győzik a munkát. A legnagyobb forgalom tavasszal és nyáron van, de még késő ősszel is jelentős bevétellel térhetnek haza az ócskapiaci árusok.

Ilyenkor télen természetesen megcsappan a vásárlók száma, kiváltképpen, hogy a vásárlóerőt már rég nem a hazai polgárok, hanem a magyarországiak képezik. Ők azok, akik hétvégeken vásárló körutak keretében látogatnak el az ócskapiacra, és vesznek meg szinte mindent, amit találnak. Állítólag itt minden áru, még a kínai bóvli is jóval olcsóbb, mint Magyarországon. A legkelendőbb azonban a horgosi őrölt piros paprika annak ellenére, hogy Magyarország ismert paprikatermesztéséről. Ám amíg ott 3000 forintba kerül egy kiló ebből a csodás fűszerből, addig ugyanezt a minőséget itt fél áron, vagyis 1500 forintért megkapják.

Ám a hetek óta tartó, rendkívül hideg időjárásnak köszönhetően csak kevesen indulnak el a határon túlról ide bevásárolni. Ha mégis, az igazi ünnep az árusoknak, akik naponta 8-10 órát is fagyoskodnak a vásárlókra várva. Így nem csoda, hogy türelmetlenül várják a tavaszt, amelytől a forgalom ismételt fellendülését remélik. Joggal.

Aki kilátogat a kisbajmoki árupiacra, nem árt, ha betartja a legfontosabb szabályt: ne szólaljon meg magyarul az eladók előtt, mert ,,külön árlista’’ létezik az itteni vevők, illetve a határon túlról érkezők számára. Nem egyszer jártam már úgy, hogy amikor agyarul kérdeztem meg valaminek az árát, azonnal forintban adták meg azt, majd kérésemre dinárra átváltva jóval magasabb volt az ár, mint amikor visszatérve szerbül is rákérdeztem. Félreértés ne essék, nem a magyarságunk megtagadását, vagy anyanyelvünk használatának korlátozását szorgalmazom, csupán egy kis furfangos vásárlói tippet adtam ahhoz, hogy eredeti áron, vagy legalábbis olcsóbban vehessük meg a kiszemelt árucikket a magyarországi vásárlóknál.

Subotica.com nyomán M.Z.

Hasonló bejegyzések