A haladók, a szocialisták és a VMSZ Szerbiája: kenyérért-vízért dolgozik a „lízingelt” munkaerő
Szerbia a 21. századi rabszolgák országa. „Bármilyen munkát vállalunk, egy kis száraz kenyérért mindent elvégzünk. Ki utasítana el ilyen munkaerőt?” – mondta az egyik rabszolga a Deutsche Welle lapnak. A német médium részletesen beszámolt a szerbiai rabszolgatartó rendszerről.
Mint olvasható, több tízezer vagy több százezer polgárt alkalmaznak az ún. foglalkoztatási ügynökségek, majd mindjárt bérbeadják a dolgozókat különböző cégeknek, amelyekben éhbérért, minden alapvető jogtól megfosztva melóznak. (Az úgymond normális státusban levő alkalmazottak helyzete sem sokkal fényesebb, de ők legalább papíron „embereknek számítanak”).
A „lízingelt” dolgozóknak nem jár: évi szabadság, meleg étel, útiköltség, a túlórázás és az ünnepnapokon történő munka utáni juttatás, valamint nem vehetnek részt semmiféle szakszervezeti tevékenységben. Bárhogyan is érzik magukat, betegszabiról ne is álmodjanak.
A „bérbeadott” (tehát hivatalosan valamelyik foglalkoztatási ügynökség nyilvántartásában szereplő) alkalmazottak esetenként kétszer vagy háromszor kevesebbet keresnek, mint az ugyanabban a vállalatban és azonos beosztásban, ám főállásban dolgozó egyének.
A fizetésük a táplálkozási költségeiket sem fedi. Szó szerint.
Ezt a megalázó státust azok az állástalan személyek vállalják, akik számos próbálkozás után, pártpolitikai kapcsolatok, egyéb protekció és szerencse hiányában nem tudtak munkához jutni. Számukra ezek a fogalkoztatási ügynökségek (amelyeknek nincs közük a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálathoz) jelentik az egyetlen megoldást. Azt remélik, hogy valamilyen csoda következtében megszabadulnak a modernkori rabszolgaságtól és előbb-utóbb emberhez méltó álláshoz jutnak. Addig is morzsákért dolgoznak.
A Deutsche Welle-nek Željko Veselinović, az Összefogás (Sloga) Szakszervezetek Szövetségének elnöke is nyilatkozott. Szavai szerint az említett ügynökségeken keresztül munkát vállalók száma 80 ezertől 300 ezerig terjedhet. Az országban aligha létezik olyan nagyobb vállalat, amely ne alkalmazna „lizíngélt” munkaerőt (is).
Ezek a szerencsétlen emberek, azonkívül, hogy embertelen körülmények között, minden jogtól megfosztva dolgoznak, az őket bérbeadó ügynökség és a munkáltató satujában préselődnek, hiszen mindkét tényező szabályait be kell tartaniuk.
Talán mondani sem kell, hogy ez teljesen törvény- és alkotmányellenes, de az állam szemet huny – két egyszerű oknál fogva. Az egyik: ily módon kedvezőbb foglalkoztatási adatokat mutathat ki (hamisíthat meg), a másik pedig: a „beruházók” számára a szerbiai (munka)piac még vonzóbbá válhat, mert az olcsónál is olcsóbb munkaerő kizsákmányolására nyílik lehetőség, mutat rá a szakszervezeti elnök.
Deutsche Welle és Blic nyomán K. P.