Egyéb 

“Miért nem utazhatok vonattal Szegedről Szabadkára?”

Ezzel a kérdéssel fordult a magyar Országgyűléshez Szávay István, a Jobbik Magyarországért Mozgalom parlamenti képviselője. A politikus igyekezett felhívni a kormányzatban lévő döntéshozóknak a figyelmét a határ menti vonatközlekedés problémájára.

Miért nem utazhatok vonattal Győrből Dunaszerdahelyre, Nyíregyházáról Beregszászba, Debrecenből Nagyváradra, Szegedről Szabadkára, Pécsről Eszékre és Lentiből Lendvára? Avagy miért fontosabb a Kormány számára az albániai meg a macedóniai repülőutak támogatása a határ menti közlekedés fejlesztése helyett? Szávay István már többször emelte fel szavát a külhoni magyar közösségek és Magyarország közötti nehézkes tömegközlekedés problémáival kapcsolatban.

Meggyőződésem, hogy Magyarországnak fontos feladata elősegíteni nemcsak a minél gyorsabb és egyszerűbb határátlépést, hanem a határ menti települések közötti utazást is, ezzel is erősítve a magyar-magyar kapcsolattartást és együttműködést

Szegedről a 45 kilométerre található Szabadkára sem lehet vonatozni, csak kiskunfélegyházi átszállással, ami 3 órás menetidőt jelent, igencsak foghíjas közlekedési viszonyok mellett. – tette hozzá az ellenzéki képviselő.

Az ellenzéki képviselő emlékeztet, hogy akár Erdélyben, akár Felvidéken és Kárpátalján sem jobb sajnos a helyzet. Szávay hangsúlyozta, fontos lenne elszakított területeinken felmérni az esetleges igényeket és a szomszédos államokkal együttműködve új határátkelők nyitása mellett a vasúti, tömegközlekedési infrastruktúra fejlesztésére is lényegesen nagyobb figyelmet fordítani.

A kormány 48 hónapon keresztül heti öt retúr járatot támogat idén áprilistól több mint 4 milliárd forint értékben Podgoricába, Pristinába, Szarajevóba, Szkopjébe és Tiranába. Az egy útra nyújtott támogatás tehát majdnem 2 millió forint, ami brutálisan nagy összeg. Repülőgépről van szó egyébként. Szávay ugy véli, legalább ennyi pénzt a határ menti tömegközlekedési infrastruktúra fejlesztése is megérdemelne. Sokak számára bizonyosan fontosabb lenne gyorsan eljutni Szabadkára vagy Munkácsra, mint például a montenegrói vagy a koszovói fővárosba.

A Jobbik egy olyan XXI. századi szebb magyar jövőért küzd, ahol debreceniként mi sem egyszerűbb egy kellemes vasárnap délutáni kirándulásnál Nagyváradra, reális opció győriként Dunaszerdahelyen dolgozni vagy éppen fordítva és adott esetben az sem lehetetlen, hogy valaki kiköltözzön Beregszászra, miközben a határ másik oldalán dolgozik – zárta mondandóját a Jobbik képviselője.

Kárpáthír nyomán

Kép: Szabadka nevét viselő szegedi villamos

 

Hasonló bejegyzések