acivilek 2Egyéb 

Magyarország: a Fidesz „civiltörvénnyel” veszélyeztetné a határon túli magyar szervezeteket

acivilek 2Még a héten benyújtja a külföldről támogatott civil szervezetek regisztrációjáról szóló törvénytervezetet a Fidesz. A baloldali pártok a demokráciát, a Jobbik a határon túli magyarokat félti, ezért utasítják el a javaslatot.

„Az elmúlt két évben különösen fontossá vált a külföldről támogatott civil szervezetek finanszírozásának átláthatósága, hiszen Magyarországnak ezen keresztül is meg kell védenie magát” – ezzel indokolta Gulyás Gergely, a Fidesz frakcióvezető-helyettese az átláthatósági szabályozás szükségességét a tervezetről szóló szerdai, ötpárti egyeztetést követően, amelyen nem született megegyezés a javaslatról. 

Gulyás elmondása szerint a Soros György által támogatott szervezetek minden korábbinál élesebben támadják a magyar kormányt azzal a céllal, hogy szétzilálják a magyar határvédelem rendszerét és kikényszerítsék a bevándorolók szabad bejutását. Ezen szervezetek több esetben burkoltan vagy nyíltan a magyar törvények megsértésére buzdítottak – jelentette ki, fontosnak ítélve, hogy minden esetben tudható legyen, kik a támogatók, függetlenül attól, hogy egy civil szervezet Soros Györgytől, oroszoktól vagy például az unió más államától kap támogatást.
 
Ismertetése szerint a javaslat – amelyet még a hét folyamán előterjeszt a Fidesz-frakció – lényege, hogy minden olyan szervezetnek, amely 7,2 millió forintnál nagyobb külföldi támogatást kap, regisztrálnia kelljen magát, mint külföldről támogatott szervezet.

Szávay István, a Jobbik országgyűlési képviselője politikailag indokolatlannak, szakmailag pedig „dilettánsnak” tartja a Fidesz-KDNP javaslatát. Szerinte az előterjesztés politikailag motivált, arra jó, hogy hisztériát keltsen, ellenségképet mutasson fel a magyar társadalom felé, azonban önmagában nem erősíti a civil szervezetek gazdálkodásának átláthatóságát.

Szávay hangsúlyozta: a kérdés felvetésének a jogosságát nem vitatják, és a Jobbik partner lenne a civil szféra átfogó reformjában, ugyanakkor önmagában nem tartják problémának, ha egy civil szervezet külföldről támogatásokat kap.

A politikus elfogadhatatlannak tartja hogy a Fidesz-KDNP javaslata alapján „külföldi ügynökszervezetnek” minősülnének azok a magyarországi nemzetiségi szervezetek, amelyek az anyaországtól kapnak támogatást, illetve felhívta a figyelmet arra, hogy az előterjesztés veszélyes precedenst teremthet a környező országokban működő magyar szervezetek elleni fellépésre is.

Csütörtökön a fideszes Lázár János, magyar kancelláriaminiszter is jogosnak ítélte meg azt az aggodalmat, mely szerint a külföldről támogatott civilek listázása nyomán a határon túli magyar szervezeteket is hasonló eljárásnak vethetik alá.

(Alfahír nyomán)

Hasonló bejegyzések