Magyarok százait is bebörtönözték a titói munkatáborba
Hamis kép alakult ki Jugoszláviáról Magyarországon a szocializmus éveiben, mert senki sem tudott arról, hogy több tízezer embert zártak munkatáborba, hangsúlyozta előadásában Domonkos László író.
A Duna Televízió korábbi szerkesztője Goli otok, a Pokol-sziget – Tito Gulágja az Adrián (1949-1980) című könyvét mutatta be a Magyar Vidék Országos 56-os Szervezet meghívására. Pintér Kornél, a csoport elnöke bevezetőjében elmondta, a 2003-ban indult sorozat jubileumi rendezvényéhez ért, ugyanis 75. alkalommal tartottak előadással egybekötött kötetbemutatót.
Domonkos László elmondta, tavaly megjelent könyve több más kötetéhez hasonlóan a Nemeskürty István által megteremtett történeti esszé műfajában született, és arra törekedett: megmutassa azt az iszonyatot, amelyet Goli otok jelentett. A délvidéki családi kötődéssel is rendelkező szerző előadásában kiemelte, annak ellenére, hogy Tito partizánjai a második világháború végén több tízezer magyart gyilkoltak le, a szocializmus éveiben különutas politikája miatt nagy népszerűségre tett szert Magyarországon.
Hozzátette, ez a kép nem volt teljes, ugyanis még a nyolcvanas évek végén is kevesen tudták, hogy a Kvarner-öbölben található Goli otok nevű kopár szigeten három évtizeden át működött börtön és munkatábor, ahol a politikai foglyok és kivégzettek száma elérhette a több tízezret is.
Az előadó kiemelte, a hivatalos adatok szerint közel 250, valójában azonban akár mintegy ötszáz volt azoknak a délvidéki magyaroknak a száma, akiket a szigetre deportáltak.
Domonkos László. Fotó: Pesthy Márton
Veol.hu nyomán
Kapcsolódó: Ilyen volt valójában Tito Jugoszláviája