Szerbiai oktatási rendszer: valamikor tekintélyparancsoló, ma kiszolgáltatott tanárok
A szerbiai és sajnos délvidéki iskolákban dolgozó tanítók és tanárok helyzete tovább romlik. Egyre nehezebben boldogulnak az agresszív diákokkal, akik gyalázatosan viszonyulnak az okatóikhoz és az osztálytársaikhoz egyaránt.
Az általános iskolában kezdődő erőszakos magatartás a középiskolában sok esetben a huliganizmus szintjére emelkedik, vagy inkább süllyed.
A tanárok gyakran panaszkodnak a diákok pimasz és gátlástlan viselkedésére. Mint mondják, a tanulók egy része óra közben hangoskodik, sétálgat, telefonál, miközben hidegen hagyja őket az oktató figyelmeztetése. A komolyabb iskolai incidensekről nem is beszélve.
A törvény drasztikusan korlátozza a tanügyi dolgozókat a szemtelen, sőt, a delikvencia határát súroló diákok fegyelmezésében. A tanulókat nem szabad megütni, kizavarni az óráról, sőt, kiabálni sem ajánlatos.
Ha pedig egy tanár a merev jogszabály keretein belül erélyesebben fellép a neveletlen gyermek ellen, gyakran a kritikátlan szülők haragjával szembesül, akik tisztában vannak (és visszaélnek) a tanárok sebezhetőségével és kiszolgáltatottságával.
Az oktatásról szóló új törvényjavaslat szerint – amennyiben megszavazza a parlament – azok a szülők, akiknek a gyermeke bántalmazza társait, vagy veszélyezteti más tanulók és tanárok emberi méltóságát, 30-tól 100 ezer dináros pénzbírsággal számolhatnak.
A tanuló esetleges súlyosabb kilengése estében, mint amilyen például az iskolai tulajdon megrongálása vagy ellopása, továbbá alkohol- és kábítószer-fogyasztás vagy cigizés, netán fegyver bevitele a suli területére, a szülők szabálysértési vagy bűnvádi eljárással is szembesülhetnek majd.
Ez a törvény elvileg valamelyeset segíthet a tanítók és a tanárok helyzetén, de a teljesen felborult társadalmi értékrend mellett aligha vezethet gyökeres változáshoz.
K. P.