A „haladó”egészségügy: az orvosoknak 75 százaléka el akarja hagyni Szerbiát
Szerbiában növekedőben van a daganatos megbetegedések száma, a lakosság 75 százaléka szív- és érrendszeri betegségben hal meg, és előreláthatólag 2030-ra minden tizedik lakos cukorbetegségben fog szenvedni – írja a Danas című napilap.
Az országban szinte minden vállalkozásnál pénzhiány észlelhető, azonban az egészségügyi fejlesztési projektnél nincsen pénzügyi gond, így nem lehet pénzhiányra hivatkozni a lesújtó eredmények miatt, amelyekkel nap mint nap szembesül a szerbiai egészségügy.
2014-ben Szerbia több mint 29 millió eurót kapott a Nemzetközi Újjáépítési és Fejlesztési Banktól az egészségügy fejlesztésére. Ma, három évvel később csupán a páciensek beszélnek az egészségügyi „reformokról”, az illetékes miniszter nagyokat hallgat. Senki sem foglalkozik azzal, hogy még mindig nem lettek beszerezve a sugárzási elektrongyorsítók, noha az egészségügyi miniszter szerint az idei év „történelmi lesz a sugárkezelésre váró páciensek számára”.
Persze, felvetődik a jogos kérdés, mi is történt valójában az egészségügyben 2014-től a mai napig, és hová költötték el a pénzt?
Ez idő alatt Szerbia kénytelen szembesülni az egészségügyi dolgozók tömeges elvándorlásával. Egy 2015-ben végzett kutatás eredményei azt mutatták,
hogy a szerbiai orvosoknak 75 százaléka el akarja hagyni az országot,
míg a 35 éven aluli orvosoknak 84 százaléka tervez külföldre vándorolni.