Miből pénzeli az Iszlám Állam a terrorizmust?
A fejlett világ minden eszközt bevet az egyre több áldozatot követelő terrorizmus megfékezése érdekében. Az egyik ilyen hangzatos intézkedés, hogy a terrorizmust éltető pénzcsapokat el kell zárni, a gyanús emberek bankszámláját be kell fagyasztani. Azonban úgy tűnik, hogy ez nem igazán vezet sikerre, hiszen ezzel az eszközzel még egyetlen terrortámadást sem sikerült megakadályozni.
2001 szeptemberében, néhány nappal azután, hogy repülőgépek csapódtak a New York-i World Trade Center két tornyába, az Egyesült Államok elnöke aláírta azt a rendeletet, amely lehetővé tette a gyanús pénzmozgások leállítását. Azóta eltelt több mint 15 év, és nyugodtan ki lehet jelenteni: a terrorizmus pénzelésének megakadályozása elbukott. Napjainkban több terrorszervezet létezik, mint korábban bármikor, és a terrorszervezetekhez ömlő pénz mennyisége soha nem látott mértéket öltött. Az Iszlám Állam 2015-ös költségvetése 1,7 milliárd dollár volt, amivel a világ leggazdagabb terrorszervezetének számít, írja az Origo. A kormányok dollármilliárdokat költöttek arra, hogy a terroristákat távol tartsák a pénzügyi rendszertől, azonban egyetlen bizonyíték sincs arra, hogy ezek a lépések akár egyetlen terrortámadást is megakadályoztak volna.
Nyilvánvaló, hogy a terrorizmushoz köthető pénzek az olajcsempészetből, illegális műkincs-kereskedelemből, emberrablásból és zsarolásból származnak, megfelelő nevek nélkül a pénzügyi harc halálra van ítélve.