Világunk 

Pirani-öböl: megoldás vagy új feszültség?

A határvita ügyében eljáró hágai nemzetközi döntőbíróság  szerint  módosítani  kell a határvonalat, hogy a szlovénok ne csak horvát területi vizeken keresztül tudjanak kijutni az Adriai-tengerre. A Pirani-öböl Horvátország és Szlovénia határán fekszik. A két ország Jugoszlávia 1991-es felbomlása óta vitázik, hogy kié a környék. A szárazföldön egy folyó a határ, a tengerről viszont 26 éve nem tudnak megállapodni.

A bíróság abból indult ki, hogy a felek a szárazföldi határban egyetértettek, mi pedig ezt hosszabbítottuk meg egy egyenes vonallal és ez lenne Horvátország és Szlovénia tengeri határa” – mondta az ügyben eljáró Gilbert Goillaume bíró. A bíróság döntése értelmében az öböl négyötöde a szlovénekhez kerül, a horvátok csak egy keskeny sávot kapnának. A zágrábi vezetés ezért nem fogadja el az ítéletet, még úgy sem, hogy az uniós csatlakozásuk feltétele volt a szlovén alku, jelentette a HírTV.

„A hágai bíróság  döntése ellentétes a horvát kormány álláspontjával, ráadásul a döntés egyáltalán semmire nem kötelezi Horvátországot. Az eljárást a horvát parlament 2015 óta befejezettnek tekinti, és ami azóta folyik, az csak botrányos hangulatkeltés” – közölte a horvát miniszterelnök, Andrej Plenković.

Szlovéniának azért fontos az öböl, mert nekik van a legkisebb partszakaszuk az Adrián, sőt, az egész Földközi-tengeren: alig 40 kilométer. A kijárat turisztikai, természetvédelmi és kereskedelmi szempontból is fontos. Miloš Cerar szlovén kormányfő kijelentette; a Szamobori-hegység  Sveta Gera nevű csúcsán állomásozó szlovén katonák nem fognak visszavonulni, csak ha mindent átfogó végleges megoldás születik.

Hasonló bejegyzések