Mesterséges szigeten óriás-szélerőműparkot létesítenek
Három európai ország: Dánia, Hollandia és Németország összefogásával valósul meg az Északi-tengerre tervezett szélsziget, amely 80 millió ember áramellátását tudná biztosítani.
Mesterséges szigetet építenek az Északi-tengeren fekvő Dogger Bankon, három energetikai vállalat együttműködésével. A dán Energinet.dk valamint a holland és a német villamosenergia-ipari rendszerirányító társaságok megállapodtak az Angliától 100 km-re keletre fekvő homokpad beépítéséről. A cél egy hatalmas zöldenergia-termelő üzem létrehozása: a tervek szerint több ezer áramtermelő szélkerék dolgozna a létesítményben.
A Dogger-pad az Északi-tenger egyik nagy kiterjedésű homokpadja. A helyszín kiválasztását annak viszonylag alacsony tengerszint feletti magassága és az uralkodó széljárás indokolta. A leendő energiasziget mintegy 6 négyzetkilométeres lenne, a termelést szolgáló infrastruktúrával, kikötővel. Az érintett vállalatok vezetői egyetértenek abban, hogy, bár a beruházás költséges és technológiailag is igen kényes, hosszú távon mindenképpen megéri. A projekt távlati célja végül is az olcsó és folyamatos szélenergia-felhasználás, írja az Origo.
A számítások szerint, a sziget szélfarmján termelt energia 80 millió ember villamos energia szükségletét oldaná meg. A termelést két lépcsőben indítják be: először 30 GW árammennyiséget szeretnének elérni, majd a második lépcsőben a 70-100 GW-os tartományba szeretnék feltornázni azt. 70 GW sok mindenre elég: nagyjából 80 millió ember juthatna így elektromos áramhoz tiszta forrásból. Az elsőre futurisztikus ötlet megvalósításával mindhárom ország közelebb kerülhet a párizsi klímaegyezményben vállaltak teljesítéséhez.