„Heti négy nap, napi négy óra munka – bőven elég lenne”
A fenti idézet olyasvalakitől származik, aki nem feltétlenül nyeri el a szimpátiánkat. Ugyanakkor minden olyan kezdeményezés, amely a könnyebb, minőségesebb és ezáltal sok esetben kreatívabb, tartalmasabb és értelmesebb életre irányul, figyelmet érdemel, vagy minimum elgondolkodtatónak tekinthető. Főleg Szerbiában, ahol az éhbérért végzett, halálig tartó munka kultusza épül (ami sajnos számos délvidéki magyart is arra késztet, hogy elhagyja a szülőföldjét).
Jack Ma, a világ legnagyobb internetes kereskedelmi vállalatának tartott Alibaba cég 52 éves alapítója és Kína egyik leggazdagabb embere úgy véli, jó szervezés mellett már most sokkal kevesebbet kellene dolgozni világszerte.
A technológiai fejlődés pedig belátható időn belül mindenütt lehetővé teheti a négynapos munkahetet és a négyórás munkanapot. Szavai szerint egyedül az esetleges nagyobb méretű háborúk porlaszthatják szét ezt a víziót.
Mint mondta, nagyapja naponta 16 órát dolgozott a szántóföldeken és emiatt érthetően boldogtalan volt. A napi nyolcórás munkaidő és az ötnapos munkahét is megterhelő egy alkalmazott számára, aki ezért úgymond nem élhet teljes életet, vélekedik Jack Ma, majd hozzáfűzi, hogy tudomása szerint egy ember élete során átlagosan 30 hélyen fordul meg bel- vagy külföldön. Az említett, drasztikusan módosított modell mellett mintegy 300 helyre juthatna el.
Érdekes, hogy John Maynard Keynes 19. századi ismert brit közgazdász azt jósolta, hogy a munkahét 2030-ig mindössze 15 órás lesz.