Szerbia végleg az olcsó munkaerő rezervátumává vált: a Fiat szerbiai dolgozói három évre lemondtak a sztrájkjogról!
Sokan abban reménykedtek, hogy a Fiat Chrysler autógyár kragujevaci üzemének alkalmazottjai a végsőkig kitartanak, és példájukkal esetleg sztrájkhullámot, az elégedetlenség lavináját idézik elő országszerte, amely betemethette volna a saját polgárait porig alázó rezsimet.
Mégsem ez történt. Vučić ezt a csatát is könnyedén megnyerte. Ha lehet hinni a híreknek, az ottani alkalmazottak megpuhítása olyan jól sikerült, hogy kötelezték magukat, a következő három évben nem folyamodnak sztrájkhoz, mint a tiltakozás látványos módjához.
A szerb értelmiség egyetért abban, hogy ez az eset is arra utal: Szerbia az olcsó munkaerő rezervátumává vált. Már a duális oktatás során a diákok magáncégeknél apró pénzért ledolgozott gyakorlati óráik célja is az, hogy egészen fiatalon hozzászokjanak a mizér bérezéshez, a kizsákmányolt dolgozó szerepéhez – véli Rastislav Dinić niši filozófus, aki szerint az egészben az a legborzasztóbb, hogy a kormány hosszú távú politikájának egyik tragikus részével állunk szemben.
Mario Reljanović belgrádi jogászprofesszor szerint elképesztő, hogy a Fiat dolgozói beleegyeztek abba, hogy 3 éves időszakra lemondjanak a sztrajkjogról. Mint mondta, a törvény nem is teszi lehetővé számukra ezt a lépést. Félő azonban, hogy ebben az országban a törvények betartása nem sokat számít, ami viszont a külföldi ún. beruházóknak kedvez.
Ezek után az sem lenne meglepő, ha valaki például megfelelő összegért eladná a saját szavazati jogát, mondta a professzor.
(Szabad Európa Rádió nyomán)
A képen: a leskovaci Jura dolgozói térdelnek a munkáltatók előtt (fotó: Kurir)