Délvidék 

Egyre több öngyilkosság Szabadkán

A statisztikai mutatók szerint az észak-bácskai városban évről-évre növekszik a magukra kezet emelők száma, közöttük is legtöbb a fiatal, illetve középkorú polgár.

Szabadka továbbra is élen jár az öngyilkosságok, illetve azok megkísérlése tekintetében. A dr. Sági Zoltán, a helyi (sokak véleménye szerint hírhedt) kórház pszichiátriai osztályának vezetője által közzétett adatok szerint a végső lépéshez a legtöbb esetben feloldhatatlan személyes konfliktusok vezetnek. Az év első felében 65 esetben próbálkoztak öngyilkossággal a kiutat nem találó lelki sérültek, de nagyjából tízszer több pácienset kezeltek hasonló tünetekkel – mondta Sági. Az is kiderül, hogy az öngyilkosságot ténylegesen végrehajtók között több a férfi, míg a nők többnyire „csak” próbálkoznak.

A statisztika arra is kitér, hogy az öngyilkosságot elkövetők (vagy a próbálkozók) legtöbbször alkohol és gyógyszerek igénybevételével teszik ezt, míg a közép- és időskorúak inkább a kötél általi halálnemet választják.

Úgy tűnik azonban, hogy dr. Sági leegyszerűsítette a jelenséget kiváltó okokat, előtérbe helyezve a „személyes konfliktusokat”. Mi ugyan laikusak vagyunk a témát illetően, de az az érzésünk, hogy a háttérben számos egyéb ok is rejlik.

A közösségi média fiatalokra gyakorolt hatása kiválthat szuicid reakciókat az érintett generációból (erre volt példa: emlékezzünk a „kék bálna” nevű jelenségre, ami régiónkat is érinthette). Emellett a Délvidékre, illetve polgáraira gyakorolt fokozott nyomás (és elnyomás), a kilátástalanság, a munkanélküliség, a polgárok önbizalmának letörése, a megalázás, a biztonságérzet teljes hiánya is valószínűleg arra késztet sok fiatalt, de idősebb polgárt is, hogy időlegesen tudatmódosító szerekkel „kezeljék” belső konfliktusaikat. Ennek egyenes következménye pedig adott esetben az öngyilkosság gondolata lehet.

Tény, hogy Szerbia északi szegletében, azaz a Délvidéken élnek az ország felvilágosultabb polgárai (így a maroknyi magyarság is), akiket a fentiekben idézett kérdések érzékenyebben érintenek, így érzelmileg is fokozottabban reagálnak a társadalom említett hiányosságaira.

Valószínű, hogy a balkáni ország más területein is előfordulnak hasonló esetek, ezeket azonban a napi hírekben nem szokás megemlíteni. A Vučić-féle rezsim ilyet nem engedhet meg magának…

Hasonló bejegyzések