Több mint tízezer embert a délszláv háborúk óta eltűntként tartanak nyilván
Az 1990-es évek délszláv háborúinak idején mintegy 40 ezer ember tűnt el az egykori Jugoszlávia területén, egynegyedük, 10 416 ember azóta sem került elő – közölte szerdán, az eltűntek világnapján Veljko Odalović, az eltűntekért felelős szerbiai bizottság elnöke a szerbiai közszolgálati televízióban (RTS).
Odalović szerint az eltűntek felkutatása a térség békéjét és az itt élő népek megbékélését szolgálja, ám nagyon nehéz új információkat szerezni azokról, akik több mint két évtizede tűntek el. Nincsenek újonnan felfedezett sírhelyek vagy tömegsírok, így még csak keresni sem lehet – tette hozzá, majd úgy folytatta, olyan eset is előfordult már, hogy az adott ország nem engedélyezte a feltárást.
Szerbia, Horvátország, Bosznia-Hercegovina és Montenegró államfője 2014-ben kötött megállapodást arról, hogy országuk mindent megtesz annak érdekében, hogy felkutassa azokat, akik az 1991-95-ös délszláv háború idején a volt Jugoszlávia területén tűntek el, ám azóta is számos sírhely feltáratlan maradt.
Az eltűnt személyekkel foglalkozó nemzetközi bizottságnak (ICPM) azonban a szerbiai adatoktól eltérő információi vannak. A Szabad Európa Rádió balkáni irodájának Kathryne Bomberger, az ICPM vezetője elmondta, majdnem 12 ezer ember tűnt el a kilencvenes években. A legtöbb eltűntet Bosznia-Hercegovinában tartják számon, ott majdnem nyolcezer ember után kutatnak a mai napig. A térség többi országában lényegesen kevesebb embert nem találtak eddig meg:
Koszovó 1700, Horvátország 1570, Macedónia 200, Szerbia 100, Montenegró pedig 60 ember után kutat