Szerbia 

Heves vita az oltásmegtagadók és az oltáspártiak között

Nagy port kavart a napokban egy dr. Vladimir Đurić nevű orvos a közösségi hálón megjelent bejegyzése, amelyben az áll, hogy „a szülők csak azokat a gyermekeiket oltassák be, akiket meg akarnak tartani”.

Enélkül is jó ideje úgymond végletekig menő csatározásokat folytatnak egymással a kötelező oltási rendet pártolók és az oltásellenes szülők (és orvosok) között.

Az oltást ellenzők szerint komoly szövődményeket (főleg autizmust) okoz egyes gyerekeknél az oltás, ezért joguk van dönteni arról, kockáztatják-e a gyermekük egészségét.

Az oltást pártolók szerint viszont, ha megbomlik a rend, visszajönnek a veszélyes betegségek, és nincs semmiféle bizonyíték arra, hogy valóban súlyos szövődményeket okozna az oltás.

Akárhogyis, Szerbia legnagyobb városaiban az utóbbi időben egyre kevesebb szülő adatja be gyermekének a kötelező védőoltásokat.

A belgrádi, a niši, az újvidéki és a kragujevaci, de más szerbiai városokban élő szülők is különböző okoknál fogva mulasztják el (vagy egyszerűen kerülik) az említett törvényes kötelezettség teljesítését. Az egyik elmélet szerint egyes oltóanyagok súlyosan károsíthatják a gyermekek egészségét. Ez főleg az MMR (kanyaró, mumpsz és rubeola elleni) oltóanyagokra vonatkozik.

A szerbiai szülők egy része úgy véli, a régebbi hazai Torlak-féle vakcinák sokkal megbízhatóbbak voltak, mint a behozatali Novartis-féle oltások.

Egyébként Dr. William W. Thompson amerikai és dr. Andrew Wakefield brit orvosok korábbi kutatásai azt bizonyítják, hogy egyes oltóanyagok akár autizmust is okozhatnak a gyermekeknél, bár ez nem túl gyakori eset.

Tavaly a belgrádi szabálysértési bíróság elé 208 feljelentés érkezett a vakcinációt ellenző szülők ellen. Tíz esetben született ítélet: két esetben felmentették a szülőket, nyolc esetben pedig a “büntetés” szimpla figyelmeztetés volt.

Belgrádban a védőoltásban a gyermekek 65 százaléka, a többi városban pedig alig valamivel több mint 50 százaléka részesült. A teljes immunizációt állítólag csak a 95 százalékos lefedettség szavatolná.

Hasonló bejegyzések