Zenta: A VMSZ az igazgatókban, a haladók pedig abban bíznak, hogy senki nem ismeri fel őket
Zentai helyzetkép a helyi közösségi választás előtt
Október 8-án, vasárnap Zenta községben helyi közösségi választást rendeznek. A városban és a hozzá tartozó falvakban a helyi közösségek nem működnek, mert így felel meg az önkormányzatot irányítóknak (VMSZ, SZHP), pont ezért is építették le őket. A leépítést tovább szeretnék folytatni, ez kiderül abból is, hogy milyen erőket mozgósítanak pár nappal a választások előtt. A Szerb Haladó Párt és a Vajdasági Magyar Szövetség is csütörtökre időzítette sajtótájékoztatóját. Külön érdekes az utóbbinak az a kezdeményezése, hogy a helyi közösségek tanácsába igazgatókat szeretnének ültetni. Ezzel is bizonyítják, hogy nem a kisember problémái a fontosak számukra, hanem az, hogy a hozzájuk hű, hajbókoló emberek üljenek a helyi közösségekben, mivel akkor ezek az emberek nem kezdeményeznek semmi olyat, ami esetleg jó az embereknek, de nem egyezik a párt politikájával.
De ennek nem kell így lennie.
Sokan mondják, hogy pénz nélkül úgy sem lehet semmit tenni. De igen, és éppen ezért fogott össze az ellenzék.
A helyi közösségekben látják leginkább a lakosok problémáit, mert ide fordulhatnak legkönnyebben a polgárok. Igaz, hogy megoldani nem tudják, de harcolni a megoldásért igen. Óriási hiba az, ahogy most működnek a helyi közösségek, hiszen a problémát nem tudják megoldani, de nem is adják tovább az illetékeseknek, hanem megvonják a vállukat, és közlik, ennyi volt, viszlát, lehet jönni máskor is, de inkább ne tessék hozzánk fordulni, úgysem fogunk semmit se tenni az ügy érdekében. A lakosok problémáival foglalkozni kell, át kell adni a kérvényeket, a beadványokat és az észrevételeket is, mindent el kell juttatni az önkormányzathoz, és addig kell a nyakukra járni, amíg meg nem oldják. Ha pedig nem hajlandóak semmit se csinálni, akkor arról értesíteni kell a lakosságot.
A másik lehetőség az összetartás – és ez az ellenzék esetében nem csak szlogen. Ugyanis amennyiben a tisztaságról, idősek segítéséről, a lakosok informáltságáról van szó, igenis sok minden megoldható kevés pénzzel, találékonysággal, összefogással. Sőt, még kis pénzek is előteremthetőek!
Zentán a helyi közösségeket Tóth Horti Gábor polgármesterkedése idején egy Belgrádból érkező ötlet alapján, Szerbiában egyedüliként Zentán felszámolták. Lakossági kérésre – referendum – útján 2002 ben visszaállították, amikor is az akkori önkormányzat, a költségvetésből eszközöket is biztosított a működésükhöz. A későbbiek folyamán, tíz évre megtörtént a helyi hozzájárulás bevezetése, amiből kiépült a csatornahálózat a Tisza parton és az Alvégben 100 %-ban míg a Kertekben 90 %-ban. Miután a helyi hozzájárulást nem kellett fizetni, az önkormányzat teljesen leépítette a helyi közösségeket, olyan módon, hogy:
-
nem kapnak pénzt a tevékenységeikre
-
még a bevételeiket is (pl. terem bérbe adása) be kell fizetniük a város kasszájába
Most viszont a hatalmat alkotó pártok (VMSZ és SZHP) ész nélkül ígér betonozást, kanalizációt, kútfúrást, közvilágítást stb, stb, miközben tudják, hogy ezekre semmilyen lehetőségük nincs.
És még egy adalék a végére: a haladók odáig mentek, hogy igyekeznek megtéveszteni az embereket, a szórólapjukon ugyanis nem merik felvállalni a pártjuk nevét. Döbbenetes, hogy egyetlen egy szórólapjukon sem írták oda, hogy a jelöltek a Szerb Haladó Pártot színeiben indulnak. A cél persze logikus: így sokan azt hiszik, hogy ők az ellenzék, miközben dehogy azok, csak éppen újabb pozíciókat szeretnének bebiztosítani a pártjuknak és azoknak az embereknek, akik 60-70 ezer dináros fizetéseket visznek haza, miközben az emberek többsége a létminimum alatt él.