Szerbiai gépfegyverekkel verik tönkre a szírek az ISIS utolsó erőit Rakkában
Október elején jelentette be a Szíriai Demokratikus Erők (SDF) szárazföldi parancsnoka, hogy megkezdték az Iszlám Állam utolsó rakkai védelmi vonalának a felszámolását.
A szíriai várost három éve vonta ellenőrzése alá a dzsihadista terrorszervezet, kinevezve azt fővárosának. Ryan Dillon amerikai ezredes, a nemzetközi koalíció szóvivője szerint mára mintegy 400 iszlamista harcos maradt a városban egy szűk területre visszaszorulva. Jelenleg a stadiont, a kórházat, és azt a teret ellenőrzik, ahová korábban kitűzték a kivégzett ellenségeik fejét. Az SDF helyi szóvivője, Dzsihán Sejk Ahmad szerint pár napon belül bejelenthetik a város felszabadítását. Rakka ostroma júniusban kezdődött, az intenzív légitámadások és utcai harcok nyomán romba dőlt a város – írja a 444.
Az ISIS ellen a városban harcoló egységek körében rengetegen szerbiai gyártmányú fegyverekkel harcolnak. A Zastava lőfegyverek Szíriába jutásának körülményei lázba hozták a szerbiai polgárokat is, és a közösségi médiában számos okfejtést és találgatást lehetett olvasni az elmúlt napokban.
Aleksandar Radić katonai elemző a kérdés kapcsán a Sputnjik hírügynökségnek nyilatkozva elmondta, hogy több úton is eljuthattak a Szerbiában gyártott fegyverek Rakka ostromáig. Radić emlékeztet arra is, hogy a Jugoszláv fegyvergyártás egy részét eleve exportra szánták, amelyből valamennyi épp a közel-keletre került. Így a Zastava gyár fegyverei feltűntek az észak-afrikai harcokban, az arab-félszigeten, valamint Irakban és Iránban is. Ezek zömében a régebbi, M-70-es típusú fegyverek voltak.
A szakértő azonban nem zárja ki annak a lehetőségét sem, hogy a fegyverek Szlovéniából és Boszniából kerültek volna nagy számban a háborús övezetbe, hiszen hadi felesleg címén több esetben fegyverrakományokat adtak el a balkáni országok 2004 és 2006 között Iraknak.
A kragujevaci gyár mindemellett jelenleg is gyárt kivitelre fegyvereket az Egyesült Arab Emírségeknek, illetve a 2013-ban a fegyvertilalmi listáról lekerült Saúd-Arábiának.
Fotó: BULENT KILIC/AFP