Hiába tiltakoznak a délvidéki gazdák, a legjobb földek mégis az idegenek karmai közé kerülnek
A mostani földtörvény egyértelműen favorizálja a nagy külföldi „beruházókat” és azokat az oligarchákat, akik máris több ezer hektárral rendelkeznek, mégpedig a normális, tisztességes mezőgazdasági termelők kárára.
A Mezőgazdasági Egyesületek Szövetsége emiatt követeli az új földtörvény kidolgozását.
A szerb kormány ígérete ellenére tehát az idegenek továbbra is abszolút előnyt élveznek a legjobb termőföldek megkaparintásakor.
Ily módon közvetlen veszélybe kerülhet a szerbiai (de főleg a délvidéki) gazdák puszta megélhetése. Figyelembe kell venni azt a tényt is, hogy az itteni termelők minimális állami támogatásban részesülnek a környező országokhoz képest (a fejlett nyugati államokról nem is beszélve). Ennek következtében a legnagyobb erőfeszítések mellett sem tudnak versenyképesek maradni.
Az érvényben levő földtörvény enhyén szolva nem hat serkentőleg a mezőgazdasággal foglalkozó fiatalokra, ami a falvak kihalásából is látszik.
Ennélfogva a Mezőgazdasági Egyesületek Szövetsége joggal követeli a kormánytól, tegye lehetővé a hazai gazdák számára, legyenek ők a mezőgazdaság és a falufejlesztés hordozói.
Például a német Tönnies húsipari gazdasági társaság és még néhány valamivel kisebb külföldi cég Bánátban hatalmas állami földterületeket vett bérbe 30 éves időszakra. A Tönnies 2 431 hektárt használhat a következő három évtizedben.
A mezőgazdasági termelők tüntettek a nagybecskereki községi képviselő-testület épülete előtt. Elégedetlenségüknek adtak hangot, amiért az illetékesek az idegenek kezére játszottak a legnagyobb értéket – a földet. Mint mondták, az őshonos termelők teljesen alárendelt szerepet játszanak a termőföld bérbeadási folyamatában.
A képviselő-testület ülésén a tanácsnokok többsége arra a megállapításra jutott, hogy mégis helyes volt ilyen hosszú időre idegen „beruházók” rendelkezésére bocsátani a földet.
(Poljosfera nyomán)