Délvidék 

Paradoxon, vagy törvényszerű folyamat? A délvidéki magyarok tömegesen távoznak az EU-ba

Miközben Magyarország – hivatalos álláspontja szerint – igyekszik a délvidéki régióba való befektetésekkel támogatni és a szülőföldjükön tartani a helyi magyarokat, azok mégis egyre nagyobb számban távoznak külföldre a jobb megélhetés reményében.

A folyamat leginkább a kettős állampolgársággal, tehát magyar útlevéllel is rendelkező polgárokra jellemző. A régión belül Magyarkanizsa az a község, amelyben ez a jelenség immár tömeges méreteket öltött. Minden ötödik polgár ugyanis az unió valamelyik országában dolgozik.

A Tisza-menti város intézményeiben és helyi önkormányzatában ma már 25 százalékkal kevesebben dolgoznak, mint amennyi alkalmazottra szükség lenne.

Az ellentmondásos helyzetet jól jellemzik a helyi Metalmaniában uralkodó állapotok is: a cég éppen a Prosperitati Alapítvány által biztosított munkaeszközök és gépek érkezésekor maradt fiatal, megfelelően képzett söfőrök nélkül. Ezt Tandari László, a vállalat tulajdonosa is megerősítette.

Holott, a fent említett alapítvány több, mint másfél milliárd dinárt fektetett be az elvándorlás megakadályozása céljából, ami Magyarkanizsa községi költségvetésének kétszerese.

Mindezek ellenére a magyar polgárok mégis az Európai Unió országaiban látják a boldogulás lehetőségét, s – élve a kettős állampolgárság nyújtotta lehetősségel – családostul hagyják el a Délvidéket.

Ennek eredményeképpen, bármilyen furcsán hangzik is, Magyarkanizsán alig van munkanélküli. Egyértelmű, hogy az eltávozott polgárok a támogatások ellenére is inkább a külföldi munkavállalásban látják a jövőjük biztonságát.

Hasonló bejegyzések