Szerbia 

A CIA dokumentumai szerint a régi Jugoszlávia 1980-ig atombombát gyárthatott volna

Az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség 1975-ből származó titkos dokumentumai szerint a régi Jugoszlávia 1980-ig komolyabb nehézségek nélkül atombombát készíthetett volna.

Filip Kovačević szerb professzor, aki korábban előadásokat tartott a titkosszolgálatokról a San Francisco-i Állami Egyetemen, szerteágazó kapcsolatainak köszönhetően betekintést nyert a CIA fent említett dokumentumaiba.

A rs-lat.sputniknews.com portálnak nyilatkozva rámutatott arra a tényre, miszerint a szlovén (Idrija, Žirovski vrh) és a macedón (Zletovo) uránbányák bőven elegendő urántartalékot biztosíthattak az esetleges atombomba gyártásához.

Miután az akkori jugoszláv vezetőség a szovjetekhez és az amerikaiakhoz egyaránt dörgölőzött, az atombombához szükséges többi alkotóelemhez is szép lassan, fokozatosan hozzájutott.

Kovačević azt állítja, a CIA-val kialakított kapcsolatai révén nyolc (összesen 84 oldalas) erre vonatkozó dokumentummal találkozott. Mint mondta, ennél is jóval több irat foglalkozik a szóban forgó témával, de ezekhez sehogyan sem tudott hozzáférni, ugyanis a „szigorúan tilos” jelzéssel ellátott, nemzetbiztonsági jelentőségű dokumentációról van szó.

Ami (szerinte) biztos: kizárólag a jugoszláv vezetőktől függött, sor kerül-e az atombomba elkészítésére vagy sem. Nem kizárt, hogy végül rászánták volna magukat erre a lépésre, de Tito elnök időközben megbetegedett, majd 1980-ban elhunyt.

Kovačević úgy véli, a jugoszláv atomprogram kidolgozása esetén nem került volna sor a délszláv háborúkra. A jugoszláv tagköztársaságok vezetői azonban már korábban álmodoztak a közös országtól való elszakadásról, a saját nemzetállamuk létrehozásáról, ezért az egészből nem lett semmi.

(Fotó: Telegraf)

Hasonló bejegyzések