Még lendületben a magyar ingatlanpiac
Néhány éve felébredt Csipkerózsika-álmából a magyar ingatlanpiac, így megnövekedett a kereslet a fővárosban és a nagyobb városokban lévő ingatlanok, elsősorban a lakások iránt. A kormány lakástámogatási intézkedéseinek köszönhetően a használt lakások forgalmának fellendülését követően 2018-ban az új építésű lakások boomja várható.
Fellendülés már tavaly is
Az új építésű ingatlanok piacán hosszú évek óta a stagnálás volt a jellemző, miután 2007-2008 fordulóján beköszöntött hazánkba is a gazdasági válság. A mélypont után 2015-2016-ban fordult meg az ingatlanpiaci trend, ám a lakáseladások szintje és árai ekkor még messze nem közelítették meg a válság előtti szintet. A kivétel egyedül talán csupán a főváros volt, ahol rendkívül gyorsan és magas négyzetméter-árakon keltek el a használt lakások, amelyeket elsősorban befektetési céllal vásároltak meg.
Az állami otthonteremtési ösztönzéseknek köszönhetően aztán 2017-ben újra lendületet kaptak a lakásépítések, az új lakások piacán ebben az évben további bővülés várható, köszönhetően annak, hogy nagyon sok tavaly elkezdett építkezés idén fejeződik be. Jelenleg úgy tűnik, hogy az ingatlanpiac fellendülése 2018-ban is tovább folytatódik.
Az ingatlanpiaci bővülést számos tényező együttes pozitív hatásának tudhatjuk be: egyrészt számolnunk kell a már említett otthonteremtési kedvezmények által elindult folyamatokkal, másrészt a lakóingatlanok esetében bevezetett 5%-os áfakulccsal. Ugyancsak pozitív hatást eredményeznek e tekintetben a gazdasági környezet mutatói, mint a jövedelmi és kamatviszonyok. A korábbi használt lakáspiac által generált bővülést tavaly és idén egyre inkább átveszi az új lakások piaca, az elmúlt időszakban átlagosan 7-8%-os négyzetméterenkénti áremelkedést generálva. Így Budapesten már nem ritka az 500 ezer forintot elérő vagy azt meghaladó négyzetméterár sem, és országos átlagban is elérte némely szegmensben a 300 ezer forintos szintet. A legkelendőbb lakások kétségkívül a fővárosban vannak, ám jelentős árnövekedéssel vásárolhatunk ingatlant Sopronban, Győrött, Veszprémben vagy Székesfehérváron is.
Az új lakások építése maga után húzza a korábban stagnáló építőipar volumennövekedését is, amely pozitív hatással van a gazdaság más szegmenseire is.
Lakáseladás egyszerűen?
Persze nem minden településen egyszerű eladni egy lakást, jellemzően a nagyobb városok, egyetemvárosok ingatlanpiaci forgalma tekinthető kiemelkedőnek, míg a falvakban és a kisebb településeken továbbra is alacsony forgalom vagy stagnálás tapasztalható. Az ingatlanpiacon emiatt tovább nő az árrés. A kisebb lélekszámú településeken nem könnyű az értékesítés, ám sokat segíthet, ha bevetünk néhány „trükköt” és vonzóvá tesszük az eladni kívánt ingatlant. Az adottságain alapvetően nem változtathatunk, ám a hirdetések szövegével, a fényképek beállításaival, a hirdetések elhelyezésével, megjelenésével sokat lendíthetünk a helyzeten.
Csak néhány megfontolandó szempont: a hirdetésekhez készített fényképek készítése előtt, rakjunk rendet, és pakoljuk el szem elől a lomokat. Keltse a lakásunk egy harmonikus, rendezett otthon képét, ez sokkal vonzóbb a potenciális vevők számára, mint egy kaotikus lakás. A hirdetést jelentessük meg mindenhol, ahol csak lehet (újságokban, lépcsőházban, hirdetőtáblákon, internetes oldalakon, fontoljuk meg a molino készítését is, melyet kiakaszthatunk az erkélyre, kapura – elkészítését a digitális nyomdák vállalják). Nagyon fontos az árképzés: határozzuk meg reálisan ingatlanunk értékét, ne legyen túl magas az eladási ár, sem túl alacsony. És ha érkezik egy érdeklődő, tegyünk meg mindent azért, hogy számára ideálisnak tüntessük fel a lakást, ehhez nem árt egy kis marketingismeretet tanulmányozni!