Itt halt meg a ma 110 éve született Wass Albert
A magyar irodalom egyik legellentmondásosabb alakja 1908. január 8-án látta meg a napvilágot az akkor még magyarországi Válaszút településen. A ma Romániához tartozó település onnan kapta a nevét, hogy itt ágazik le a Borsai-patak völgyébe a kolozsvári országút. De vajon hol halt 1998-ban az akkor 90 éves író? Nos, itt.
A két világháború között sikeres, kétszeres Baumgarten-díjas Wass Albert a háború után Németországba kényszerült, majd 1952-től haláláig az Amerikai Egyesült Államokban élt. A román állam ősellenségének tekintett, háborús bűnökkel megvádolt magyar író, illetve költő könyveit indexálták a Ceaușescu-diktatúra alatt Romániában, de a Kádár-korszak Magyarországán is próbálták eltüntetni regényeit és az utókor számára ismeretlenné tenni azokat.
Ceaușescu Románia Első Számú Közellenségének nevezte az írót. Ma már azt mondhatjuk, hogy a rendszerváltás utáni „reneszánszát” elnézve sikertelenül. 2005-ben ugyanis A Nagy Könyv című magyarországi felmérésben a közönségszavazatok alapján az egyik legkedveltebb magyar írónak bizonyult. A funtineli boszorkány című művét beválasztották a legjobb 12 magyar regény közé. Sőt, további két műve – az „Adjátok vissza a hegyeimet!”, illetve a Kard és kasza – szintén bekerült az 50 legjobb magyar regény közé.
Wass Albert 1998. február 17-én vetett véget életének saját fegyverével. Sokan megkérdőjelezték az öngyilkosságot, nem minden ok nélkül, ugyanis bár 1985 őszén a Securitate ügynökei sikertelen gyilkossági kísérletet hajtottak végre ellene, a román titkosszolgálat emberei ezután szemmel tartották az írót. Kívánságára hamvai Erdélyben, a marosvécsi kastély kertjében, Kemény János mellett nyugszanak.
Most pedig arról a helyről láthatnak képeket, ahol Wass közel fél évszázadot élt második – egyébként skót származású – feleségével, Elisabeth McClainnel.
1952-ben költözött a család egy Ohio állambeli farmról a floridai Astorba.