Egyéb 

Enyhe télben jobb a négyévszakos gumi?

A mögöttünk hagyott bő egy évtizedben szentírásnak számított az a nézet, miszerint a négyévszakos gumikkal sem télen, sem nyáron nem szabad útnak indulni.

A négyévszakos gumikkal kapcsolatos ellenérvek közkeletűnek számítottak sokáig: nyáron használatuk magasabb fogyasztást és gyorsabb kopást, télen a csúszás vonatkozásában gyenge teljesítményt eredményez. Ez a nézet napjainkra azért valamelyest árnyaltabbá vált.

Növekvő igény a négyévszakos gumik iránt!

A gumigyártó cégek idejekorán rádöbbentek arra, hogy számukra üzleti szempontból az a legcélszerűbb, ha egy téli és egy nyári gumiabroncs szettet is megvásároltatnak a gépjármű tulajdonosokkal. Azzal viszont nem mindegyikük számolt, hogy az autótulajdonosok nem szeretik egész évben kerülgetni a garázsban hol a nyári, hol a téli gumi szettet. Az autótulajdonosok egy jelentős részében már évtizedekkel ezelőtt megérlelődött az igény egy olyan gumi iránt, ami „mindig jó.” A meglévő igény ellenére az autósok többsége a gumikkal is úgy van, mint azokkal a gyógyszerekkel, amik „mindenre használhatók”. Úgy vélik, ami mindig jó, az sohasem jó igazán. A négy évszakos gumik esetén azért nem egészen így áll a helyzet – írja az Automax.hu.

Van, amikor jobb teljesítményt nyújt!

Az ADAC négy évszakos gumitesztjeinek elmúlt években elvégzett eredményei alapján azt látjuk, hogy bizony akadnak olyan helyzetek és szituációk, amikor a négyévszakos gumiabroncsok jobban teljesítenek az adott évszakra fejlesztett gumiknál. A négyévszakos gumiteszteken enyhe télben bizony több márka is jobban teljesített vizes aszfalton, mind a fékút hosszúságának, mind a kanyarban előforduló kicsúszások mértékének tekintetében. Ráadásul egy márkásabb négy évszakosok gumi a téli gumiabroncsok teljesítményéhez kifejezetten közeli teljesítményt tud produkálni havas és jeges utakon is.

A négyévszakos gumik egyéb előnyei

Az autótulajdonosok többsége a fentieken túl azért is szereti a négyévszakos gumikat, mert alkalmazásukkal évente két kerékcserét, ezáltal némi költséget is meg lehet spórolni. Igaz,  időközönként ebben az esetben is érdemes felkeresni egy gumist, a kerekek centrírozása miatt. A négyévszakos gumi legjobb tulajdonsága ellenben mégsem az utóbbiban, mint inkább az abroncs anyagának összetételéből eredő tulajdonságban ragadható meg. A négyévszakos gumi ugyanis nagyságrendekkel puhább keverékből készül, mint a nyári gumi. Ennek köszönhető az az előnyös tulajdonsága, hogy a nyári gumival ellentétben még a 7 Celsius-foknál hidegebb útfelületen is produkál valamennyi tapadási hajlamot. Az igazsághoz persze az is hozzátartozik, hogy a puhább textúra révén a négyévszakos gumiabroncs kopófelülete is jóval hamarabb éri el a tűréshatárt. Elég, ha arra gondolunk, hogy a négyévszakos gumikat nyáron sem cseréljük át, így azok a meleg hónapokban is tovább kopnak.

Az újrafutózott gumiknál is messze jobban teljesít

A négyévszakos gumi megítélését még érdekesebb megvilágításba helyezte az ADAC egyik közelmúltban elvégzett tesztje, melynek első próbatételét havon tartották. Itt természetesen fölényesen győzött a téli gumi, és persze a nyári gumi is leszerepelt. Érdekes eredményt hozott ugyanakkor a négyévszakos és az újrafutózott gumi összevetése is az ADAC tesztjein, ugyanis az új négyévszakos gumi az összes próbán felülmúlta a használt gumikat, legyen szó a tapadási képességről, a hirtelen fékezés során tapasztalható féktávolságról, vagy éppen az irányíthatóságról. A szóban forgó teszt nedves úton is próbára tette a gumikat, ahol a négyévszakos guminak aquaplaningban, körpályán és irányíthatóságban is kellett bizonyítania. Az újrafutózott gumi a szlalomozásban gyors volt, ám a kanyarokban nagyon rosszul teljesített. A négyévszakos gumi egyik esetben sem nyújtott hibátlan teljesítményt, ennek ellenére elég jó megbízhatóságról tett tanúbizonyságot.

Hasonló bejegyzések