Szerbia 

Saját hazugságát leplezte le a rezsim: a befizetett nyugdíjbiztosítási járulékok nagysága nem tükrözi a valós foglalkoztatási szintet (sem)

Ha a kormány által közzétett adatok fednék a valóságot, a Nyugdíjbiztosítási Alap dúskálna a pénzben. Ez egyúttal azt is jelentené, hogy a munkanélküliség drasztikusan csökkent, Szerbia pedig jóléti társadalomra kezd hasonlítani.

Csakhogy ennek éppen az ellenkezője igaz.

Három év után a nyugdíjak idén végre (jelképesen) növekszenek. A (hivatalosan kimutatott) infláció azonban 7,8 százalékkal nőtt, ami azt jelenti, hogy a nyugdíjak reális értéke mindenképpen kisebb lesz, mint eddig, vagyis örömre nincs ok.

Ugyanakkor a kormány egyfolytában hangoztatja a bérek utáni adók és járulékok megfizettetésének fokozását. Tavaly állítólag 395 milliárd dinárt sikerült begyűjteni az említett adókból és járulékokból, ami 55 milliárd dinárral, vagyis 15,8 százalékkal több mint három évvel ezelőtt.

A nagyobb illúziókeltés érdekében a Vučić-rezsim „gazdasági szakemberei” egy olyan adatot is megjelentettek, miszerint a 2017. év harmadik negyedében összesen 230 ezerrel több dolgozó volt az országban, mint a 2014. év azonos időszakában, ami 11,5 százalékos növekedést jelentene. Azt is kimutatták, hogy a bruttó fizetések átlagosan 7,9 százalékkal nőttek. Ebből kifolyólag a befolyt adók és járulékok legalább 20 százalékkal nagyobbak kellene, hogy legyenek (a közölt 15,8 százalékkal szemben).

Tehát az összes ferdítés, túlzás, adatok kozmetikázása közepette a kormány a saját számcsapdájába esett.

Ha az általa tálalt „információk” akár egy kis igazságot is tartalmaznának, a munkanélküliség lényegesen mérsékeltebb, a bérek pedig kiadósabbak lennének (hiszen a nagyobb járulékokhoz ez elengedhetetlen feltétel). Abban az esetben az elvándorlási adatok sem lennének ennyire katasztrofálisak. A nyugdíjasok pedig emberhez méltó járandóságot kapnának kézhez.

Az idillikus világ hamis képe helyett azonban marad a pokol (előszobája).

(Danas nyomán)

Hasonló bejegyzések