Magyarországon gyártottak génmódosított takarmányt a szerbiai piacra
Több európai országban is cirkált az EU-s felhasználásra nem jogosult biomassza, amelyből Magyarországra is eljutott egy adag, amit feldolgozva adtak tovább, főleg a szerbiai piacra – íjra a merce.hu.
Párizs tavaly szeptember 28-án riasztotta az Európai Bizottságot, miután saját felügyelő hatóságnak feltűnt, hogy illegálisan kerülhetett sor több ezer tonna génmódosított biomassza uniós országokba irányuló eladására.
Október 20-án sürgős értekezletre került sor Brüsszelben, értesítették a tagországokat, majd megkezdődött a nyomozás szerte a kontinensen, így hazánkban is, hogy felkutassák a szóban forgó termék nyomát. Az EB január 19-én tájékoztatta az érintett országokat, hogy „két beazonosított esetben illegálisan adtak az állatoknak génmódosított alapú biomasszát”.
Minderről az eset dokumentációba betekintő Le Monde francia napilap adott hírt, információit az EB is megerősítette, hozzátéve, hogy az érintett országoknak kell gondoskodniuk a termékek bevonásáról és megsemmisítéséről.
Az EB nem fedte fel a vétkes vállalat nevét, és a francia hatóságok semmilyen tájékoztatást sem adtak, de az újság forrásai szerint a japán agrár-élelmiszeripari óriás, az Ajinomoto-csoport 2 leányvállalatáról van szó. A magát az aminosavak termelésében világelsőként hirdető cégcsoportnak két franciaországi gyára van, és ezek nem óhajtottak válaszolni a Le Monde megkeresésére.
Az inkriminált biomasszát halott génmódosított baktériumok alkotják, az általuk termelt aminosavat pedig adalékanyagként használják a kérődző állatok, sertések és lazacok takarmányában.
A francia és európai hatóságok kutatásának eredményeképp annyit tudunk, hogy az Ajinomoto gyáraiban 2016 áprilisa és 2017 októbere között termelt, kb. 7.350 tonna biomassza egy belga céghez került, és több tízezer tonna állati takarmány előállításához használták fel.
Ezt túlnyomórészt az EU-n kívüli országokba exportálták, de egy kisebb adag Magyarországra került belőle, ahol Szerbiába szánt takarmányt gyártottak belőle – miközben az utóbbi országban abszolút tilos a GMO-k felhasználása.