Kiemelt Világunk 

Az észak-koreai diktátor vonata

2011-es hatalomra kerülése után először utazott külföldre Észak-Korea diktátora, Kim Dzsongun. A magasrangú észak-koreai tisztségviselőket és az ország vezetőjét szállító zöld, sárgacsíkos páncélvonatot Pekingben fotózták először, miután vasárnap megérkezett a kínai főváros pályaudvarára, hogy a delegáció találkozzon a Kínát vezető Hszi Csin-pinggel.

Akkor még nem lehetett benézni a különvonatba, azonban pénteken az észak-koreai állami hírügynökség kiadott pár propagandaképet, amit a vonat belsejében készítettek. Az egyik, kényelmes, süppedős fotelekkel telepakolt vagonban akár kormányülést is lehet tartani, Kínai hivatalnokok le is ültek egy tanácskozásra az észak-koreai delegációval.

A vonat elsőre talán szokatlan közlekedési eszköznek tűnhet egy ilyen látogatáshoz, hiszen még az észak-koreai Dadong határvárosból is 12-14 óra eljutni így Pekingbe, de valójában Kim Dzsongun apja, és már a nagyapja is hagyományosan vonattal utazott külföldre.

Ezért ennek megvan a hagyománya az észak-koreai vezetésben. Az is könnyen lehet, hogy Kim Dozsungun ugyanazt a vonatot használja, mint az elődei.

https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/1976/19767/197675/19767561_e82befac4c912d12cb102e10c45ff07e_wm.jpg

Kim Ir Szen Budapestig is eljutott

Az észak-koreai vezetők vonatútjai régre nyúlnak vissza, Kim Ir Szen először 1982-ben érkezett így Kínába. Az észak-koreai rezsim alapítója utoljára 1984-ben járt igazán nagy úton, akkor egészen Kelet-Európába, köztük még Magyarországra is eljutott. Budapesten találkozott Kádár Jánossal, és több száz ünneplő tüntetőt szerveztek a parlament elé, akik éljenezve fogadták az észak-koreai vezetőt.

Kim Ir Szen sem rajongott túlzottan a repülésért, de Kim Dzsongil egy 70-es évekbeli helikopterbalesete miatt kifejezetten a páncélvonatot választotta. Kim Dzsongil először 1983-ban, még Kim Ir Szen kijelölt utódjaként használta a páncélvonatot, ez volt egyébként az egyetlen olyan alkalom, amikor nem az aktuális vezető ment vele külföldre.

Kim Dzsongil már észak-koreai vezetőként hat évvel apja halála után, 2000-ben utazott először Kínába, az említett Korea-közi csúcs előtt. 2001-ben járt Oroszország európai részén is, a több hétig tartó utazás arról is ismert maradt, hogy még a szibériai részen lövések érték a vonatot, de kárt nem okoztak benne. Konsztantyin Pulikovszki orosz tisztviselő elkísérte erre az útra, visszaemlékezései szerint a vagonokban bőven volt drága francia bor, és még karaoke is az utazás alatt.

Az észak-koreai vezető érkezésekor a moszkvai pályaudvart és környékét teljesen lezárták, és ellentüntetők sem fogadták az orosz fővárosban, egyedül a lezárt Vörös térre tévedő kóbor kutya okozott kisebb bonyodalmat. A biztonsági intézkedésekre pedig az volt jellemző, hogy még az oroszoknak sem engedték meg, hogy feltöltsék a vonat vízkészleteit, ezt kizárólag az észak-koreaiak tehették meg.

Kim Dzsongil 2009-es útjánál Szibériában egész településeken rendelték el, hogy mindenki maradjon otthon, és csak akkor engedték előjönni az embereket, ha már áthaladt a vonat.

Nem sokkal halála előtt, 2011 augusztusában is járt Oroszország távol-keleti részén, Vlagyivosztok környékét kereste fel páncélvonatával. Az úton több településen is megálltak, ilyenkor a helyi népviseletbe öltözött lányok fogadták őket, az orosz hagyományoknak megfelelően sóval és kenyérrel.

https://cdn.cnn.com/cnnnext/dam/assets/180330101411-04-grab-kim-jong-un-train-china-exlarge-169.jpg

Hasonló bejegyzések