Kiemelt Szerbia 

Önkénteseket verbuvált a háborúk idején a szerb parlament tájékoztatási bizottságának haladó párti elnöke

Mirko Krlić, a szerb parlament művelődési és tájékoztatási bizottságának haladó párti elnöke a  boszniai háború alatt Nagybecskereken önkénteseket verbuvált a harcterekre – tudta meg a VOICE elnevezésű Vajdasági Oknyomozó és Elemző Központ az állambiztonsági szolgálat (RDB) hivatalos  dokumentumaiból.

Maga a dokumentum Vojislav Šešelj jogerősen elítélt háborús bűnös politikus állambiztonsági dossziéjában található. A jelentésben  a nagybecskereki RDB emberei leszögezték, hogy Mirko Krlić önkénteseket szervezett és juttatott el a  boszniai harcterekre. A dokumentum 1993-ban keletkezett.

Az állambiztonsági jelentés szerint 260 és 270 önkéntes ment Nagybecskerekől és Nagykikindáról az úgynevezett Krajinai Szerb Köztársaság és a boszniai Szerb Köztársaság harctereire. Mirko Krlić – aki akkoriban a nagybecskereki Szerb Demokrata Párt elnöke volt (a párt akkori elnöke az első fokon negyven évre elítélt  Radovan Karadžić volt) személyesen szervezett buszszállítást mintegy 20 önkéntes számára.

„Meg kell jegyeznünk, hogy ezek az önkéntes csoportok autóbuszokkal érkeztek a harcterekre, fegyvereket nem hoztak magukkal. Figyelembe kell venni, hogy az önkéntesek között SZÁMOS BŰNÖZÉSRE HAJLAMOS SZEMÉLY van, akik már korábban is megjárták a harctereket, és felhatalmazás nélkül fegyvert hoztak magukkal hazajövetelükkor, emiatt továbbra is figyelemmel kísérjük mozgásukat, hiszen alapos gyanú merül fel azzal kapcsolatban, hogy illegális fegyverkereskedelemmel foglalkoznak“

– olvasható a nagybecskereki RDB jelentésében.

Feltételezhető, hogy Krlić több alkalommal és hosszabb időre szervezett önkénteseket, de a nyilvánosság számára hozzáférhető hivatalos dokumentumok közül csak az  1993-ban keletkezett jelentés tesz róla említést.

Mirko Krlić az egyik legellentmondásosabb nagybecskereki politikus. Szinte mindig hatalmon volt. Radovan Karadžićtyal való kalandja után Krlić egy ideig nem jelent meg a közéletben, de az ezredforduló végén, közvetlenül Slobodan Milošević bukása előtt újra aktiválta magát, de akkor már ellenzékiként, azonban háborús múltja miatt – a VOICE szerint – nem fogadták el nagy lelkesedéssel  a többi ellenzékiek.

Milošević bukása után az állambiztonsági helyiségekben megnyitott iratok során a nagybecskereki tiltakozások egyes résztvevői többek között részletes jelentéseket találtak az ellenzéki összejövetelek üléseiről.

A VOICE-nak  két független forrás megerősítette, hogy azok a nagybecskereki személyek, akik a 2000-es szerbiai tüntetések idején RDB-informátorok voltak, Bingo és a Marquis fedőneveket használtak. Bár egyikük sem tudta megerősíteni, hogy az egyik informátor Mirko Krlić volt, Nagybecskereken – a VOICE szerint – az utca embere azóta Bingo-nak becézi Krlićet.

Az október 5-i forradalom után újságíróként kezdett dolgozni a helyi televízióban, majd nemsokára ismét visszatért a politikai vizekbe. A Vladan Batić vezette Kereszténydemokrata Párt (DHSS) színeiben egyik főindítványozója volt a valamikori torontáli megyeháza és a katolikus templom elé Karađorđević  Péter szerb király-szobor felállításának.  A DHSS-ből átlépett a Vojislav Koštunica Szerbiai Demokrata Párba (DSS), majd a Szerb Haladó Párt (SNS) létrejöttekor a párt nagybecskereki szervezetének egyik alapítója volt. Azóta nagyon  szoros szállak fűzik Goran Kneževićhez, aki a Demokrata Párttal való szakítása  után az SNS nagybecskereki szervezetének első elnöke lett, Krlić pedig a helyettese. Azóta kétszer is beválasztották a szerb parlamentbe, tavaly óta a szerb parlament művelődési és tájékoztatási bizottságának elnöke.

Mirko Krlić ma az egyik legnagyobb hangadója annak az ötletnek, hogy a Nagybecskerek város nevét változtassák Petrovgradra (ezt a Péter királyhoz kötődő nevet csak hat évig viselte a város, 1935-től 1941-ig).

Hasonló bejegyzések