Kiemelt Szerbia 

Igazság a Tito-korszakról és a „jugoszláv jólétről“

1958 és 1963 között a jugoszláv állami vállalatok vezetőinek 40% -a csak alapfokú iskolai végzettséggel vagy be nem fejezett középiskolával rendelkezett. A kereskedelmi és pénzügyi igazgatók egynegyedének nem volt középiskolája. Az alkalmazottak 55% -a betanított és képzetlen munkások voltak, illetve alacsonyabb végzettséggel rendelkező  tisztviselők.

Jugoszláviában a mérnökök 60 százaléka dolgozott csak végzettségüknek megfelelő munkahelyeken. A közgazdászoknak fele nem dolgozott a gazdaságban, míg a tisztviselők 69% -ának nem volt középfokú végzettsége. A jugoszláv gazdaság egész létszámának 41,9% -át tették ki a szakképzetlen és félig képzett munkások, s  az alkalmazottaknak csupán 4%-a rendelkezett felsőfokú oklevéllel.

Mintegy 20 ezer pártkáder tulajdonosa volt az 1941-es  partizán emlékéremnek, ezek alkották a titói Jugoszláviának a kiváltságos előjogokkal rendelkező uralkodó társadalmi osztályát. Közülük 14 544-en semmiféle iskolai végzettséggel nem rendelkeztek.

1964 és 1967 között a jugoszláv gazdaság nem alkalmazott új munkásokat, sőt  3 608 000-ről 3 561 000-re csökkent a foglalkoztatottak száma. A kommunista rezsim propagandája azt hangsúlyozta, hogy az éves gazdasági növekedés 8%-a a politikai rendszer hatékonyságának köszönhető, azt viszont elhallgatta, hogy a Nyugat, főként az Egyesült Államok által bepumpált  102 milliárd dollárból tartotta fenn a jugoszláv gazdaságot, amelyet vissza nem térítendő  támogatásként  Jugoszláviának  adományoztak 1950-től 1972-ig.

A titói Jugoszláviát a nepotizmus is jellemezte. A külügyi államtitkárságban 35 házastárs, 22 testvérpár, 62 közelebbi-távolabbi rokon dolgozott.

Ami Josip Broz fáráói életmódját illeti, csupán néhány rövid részletről teszünk itt említést, amelyekből meggyőződhetnek olvasóink, hogy miért élvezett Tito marsall akkora „megbecsülést“ a világban. 1946 májusában Tito kéthetes látogatást tett Sztálinnál. Látogatása során a következő „szerény“ ajándékokkal lepte meg a szovjet elvtársakat: Sztálin lányát briliánsokkal díszített platina karórával, Molotov külügyért briliánsokkal díszített aranyórával, Molotov lányát arany karcsattal, Anasztasz Mikojan feleségét Patek márkájú aranyórával, Andrej Zsdanov feleségét Jugo márkájú aranyórával, Lavrentyij Berija feleségét Aeterna márkájú aranyórával, Nyikolaj Bulganyin feleségét Review márkájú aranyórával, a szovjet főügyész feleségét platina gyűrűvel.

1952-ben Tito két hónapos turnéra elutazott Indiába és Burmába, 45 láda ajándékkal. 1956-ban 12 láda ajándékkal látogatást tett Moszkvában. A költségvetési  jegyzőkönyvek szerint a moszkvai látogatása  5 277 500 dollárba került. 1958-ban 95 napos látogatást tett Indonéziában, Burmában, Indiában, Ceylonban és Etiópiában.

Kapcsolódó!:

Lelepleződik a titói „boldog korszak“ mítosza!

Hasonló bejegyzések