Kiemelt Szerbia 

A helyzet változatlan a „pelenkázó” Jurában és sok más Szerbiában működő cégnél: tilosak a szakszervezetek (is)

A haladó hatalom (az adófizető polgárok pénzén) anyagilag serkenti a külföldi „beruházók” által működtetett számos céget, amelyeknek nem kis része továbbra sem tartja tiszteletben az egyébként cseppet sem dolgozóbarát munkatörvényt, sőt az alkotmányt sem.

Erről tanúskodik például a Nišben levő nagyobb külföldi vállalatok példája is.

A Jura cégnél, ahol arra kényszerítették a munkavállalókat, hogy pelenkát hordjanak (nem tudni, legalább ezen a téren történt-e változás), harmadik nekifutásra sem sikerült létrehozni a szakszervezeti alapszervezetet. A Jura vezetői kirúgták a kezdeményező bizottság tagjait, akik benyújtották a a munkaügyi minisztériumnak a bejegyzéshez szükséges dokumentációt. Egyesek gyanítják, hogy

maga a minisztérium értesítette a Jura fejeseit a szakszervezeti aktivitás beindítására törekvő dolgozók személyazonosságáról.

A Johnson Electric, az Atlas Textil, a Shinwon és a Benetton cégeknél szintén nincs szakszervezeti tevékenység.

A Nišben hét éve működő Benettonban ugyan megalakult a vállalati alapszervezet, de nem aktiválódott, mert egyes dolgozókat névtelenül megfenyegették, ami elég volt ahhoz, hogy elvegyék a munkavállalok kedvét. A főnökök az alkalmazottak bármilyen, a gyár területén történő gyülekezését rossz szemmel nézik.

A Leoni ritka pozitív példa, ugyanis ott (egyelőre) tolerálják a szakszervezeti tevékenységet.

Egyébként Nišben mintegy 12 ezer polgár dolgozik külföldiek által működtetett cégeknél.

Sokkoló adat: a szerb kormány a költségvetésből (tehát a polgárok, vagyis mindannyiunk pénzéből) munkahelyenként pl. a Jurának 7 ezer, a Benettonnak és a Johnson Electricnek 9-9 ezer, a Shinwonnak pedig 10 ezer eurós támogatást adott.

A dologozók többsége minimálbért vagy annál 10-20 százalékkal nagyobb fizetést kap.

(Danas nyomán, fotó: Fonet)

Hasonló bejegyzések