Megváltozik a volt jugoszláv tagköztársaság neve: Macedóniából Észak-Macedónia lesz
Alexisz Ciprasz görög miniszterelnök kedden délután jó hírként jelentette be, hogy megállapodott macedón kollégájával egy olyan kérdést illetően, amely „oly sok éve foglalkoztatja őket.”
A görög miniszterelnök ezt Zoran Zaev macedón kormányfővel folytatott megbeszélését követően mondta.
Macedónia és Görögország között azóta folyik vita az ország nevéről, hogy Macedónia 1991-ben függetlenné vált az akkori Jugoszláviától.
Mivel Görögország északi tartományát, ahol jelentős macedón kisebbség él, Makedóniának hívják, a görögök úgy vélték, a macedónok területi követelésekkel állhatnának elő.
Ezt megelőzendő tiltakoztak a hasonló névválasztás ellen, és mindeddig akadályozták a nyugat-balkáni ország euroatlanti integrációját. Az ország így a nemzetközi dokumentumokban a Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaság nevet viseli, alkotmányában azonban nem szerepel a Jugoszláviára történő utalás.
Az egy éve kormányzó macedón balközép vezetés tárgyalásokba kezdett a görög kormányzattal a névvita rendezéséről, amelyet még a 2018-as év első felében szeretnének megoldani.
A kormány reményei szerint amint megszületik a megállapodás, megkezdődhetnek a csatlakozási tárgyalások az Európai Unióval, és a NATO is azonnal felveszi az országot a tagjai közé.
Mindkét fél elfogadhatónak tartotta, hogy Macedónia nevében valamilyen földrajzi jelző jelenjen meg, így jutottak arra a döntésre, hogy az ország új neve Észak-Macedónia legyen.