Kiemelt Szerbia 

Beégtek Európában a szerb politikusok

Az elmúlt hónapban az európai intézményekben tanúsított magatartásukkal  a szerbiai parlament  három képviselője újabb feszültségeket váltottak ki a nemzetközi kapcsolatokban – írja a Telegraf napilap.

Elsőként Nataša Jovanović, a Szerb Radikális Párt parlamenti képvislője „lépett porondra”, aki a varsói parlamentben a NATO Parlamenti Közgyűlésének 64. tavaszi ülésszakán önkényesen Oroszország nevében megfenyegette a nyugati országokat, hogy „ne merészeljék átlépni a vörös vonalat”.

Alig  néhány nappal később Meho Omerović, a haladókkal koalíciós viszonyban lévő Szerbiai Szociáldemokrata Párt (SDPS) parlamenti képviselője égett be a frankfurti reptéren. Omerović 170 euró összértékű parfümöt, szájrúzst és egy bőrkrémet akart kivinni  a repülőtéri free shopból, anélkül, hogy fizetett volna. Az SDPS honatyája épp Brüsszelbe utazott Frankfurton keresztül a szerbiai képviselőház küldöttségének tagjaként. Előállítása után a honatya  diplomáciai státusára hivatkozott, ami után elengedték.

A harmadik botrányt Aleksandar Šešelj, a radikálisok vezetőjének fia okozta. Ifjabb Šešelj az Európa Tanács parlamentáris közgyűlésén a minap  provokatív kérdést intézett Marija Pejčinović Burić horvát külügyminiszterhez:

 „Mikor fogják visszaadni  a Krajinai Szerb Köztársaságot azoknak, akik az usztasa kés elől menekültek el?“

Az amúgy is leromlott szerb-horvát kapcsolatokat tovább rontotta azzal a  kijelentésével,  hogy a horvátok a  Vihar hadművelettel „megszálltak egy szerb területet, megöltek mintegy 1000, és elüldöztek  közel félmillió szerbet.”

Aleksandar Šešelj kapcsán nem nagyon szólaltak meg Szerbiában, sőt a küldöttség vezetője, a haladó párti Aleksandra Tomić bocsánatkérést követelt az Európa Tanácstól Andrej Plenković horvát kormányfő szavai miatt, aki válaszolt Šešelj felszólalására. Tomić kijelentette, hogy a szerb delegáció minden tagjaa VMSZ-es Kovács Elvira is? tiltakozott az Európa Tanács elnökénél Plenković válasza miatt.

Emlékeztetjük olvasóinkat, hogy mindezt a délvidéki és szerbiai polgárok fizetik, mivel a költségvetésből a rendszeres fizetés mellett  a képviselők számára napidíjakat, utazási pénzt és  átalányösszeget különítenek el.

Hasonló bejegyzések