Délvidéki gazdák a szerb nagytőkések és a külföldi multik satujában
A nagybecskereki mezőgazadasági termelők nem ok nélkül aggódnak a jövőjükért, ugyanis a jelek szerint a német és a szerb oligarchák monopóliumot élveznek a termőföld felett.
Felháborítónak, ésszerűtlennek és igazságtalannak tartják, hogy az első és a másodosztályú állami földeknél a német Tönnies húsipari vállalat és két nagy szerb cég több éves bérleti jogot szerzett. A nagybecskereki község esetében 3 400 hektárról van szó.
A korszerű és sikeres termelés egyik alapfeltétele a nagyobb területek művelése. Ehhez azonban nélkülözhetetlen (lenne) az állami földek bérlése. A délvidéki gazdák helyett azonban az állam ezeket a parcellákat számos esetben olyan cégeknek adja bérbe, amelyek sohasem foglalkoztak mezőgazdasággal.
Ily módon megakadályozza a falusi gazdaságokat abban, hogy kibővítsék a birtokaikat, fokozzák és sokrétűbbé tegyék a termelésüket.
A Bánáti Termelők Szövetsége elégedetlenségének adott hangot, amiért a nagybecskereki községhez tartozó öt falu környékén levő mintegy 900 hektárt egy olyan magáncég rendelkezésére bocsátotta az állam, amely nem foglalkozik földműveléssel.
Ezáltal veszélybe sodródott a helyi termelők puszta megmaradása, állítja a Szövetség.
A nagybecskereki Bótos település határában 1 350 hektár állami földterület található, de csak 150 hektár szerepelt a legutóbbi árverésen. Egy hektár bérleti díja 85 ezer dinárt tett ki. Ezzel szemben a Tönnies hektáronként mindössze 221 eurót fizet a bérletért. Ráadásul
a német cég első osztályú földhöz jutott, amelyen 2 500 kocát számláló sertéstelepet épít, vagyis nem műveli a földet, amely egyébként a helyi gazdák egzisztenciáját szavatolná.
(danas.rs nyomán)