A rezsimnek teljesen megfelel, hogy a polgárok külföldre vándorolnak munkavállalás céljából
Zoran Đorđević szerb munkaügyi, foglalkoztatásügyi, szociálpolitikai és harcosügyi miniszter tegnap Prágában találkozott Jana Maláčová cseh munkaügyi és népjóléti miniszterrel, hogy tárgyalhasson a Cseh Köztársaságban dolgozó szerbiai polgárok munkajogai és szociális védelméről. Az egynapos hivatalos látogatása során Đorđević a mindkét országban kiadott munkavállalási engedélyek terjedelméről, valamint a cseh kormány azon döntéséről szólt, amely szerint növelni fogják a szerbiai munkavállalókra vonatkozó kvótákat.
„Szerbia törődik azon polgáraival, akik más országokban laknak és dolgoznak, és ez egy újabb lépés a sorban, amelyet tenni fogunk, hogy polgáraink számára maximális védelmet biztosítsunk”
– mondta Đorđević.
A szerb miniszter prágai látogatása heves reakciókat váltott ki a szerbiai szakszervezeteknél. Mint mondják, a szerb kormánynak megfelel, hogy a polgárok külföldre vándoroljanak.
„A miniszter csehországi látogatásáról szóló közlemény úgy néz ki, mint a szerb kormány és a minisztérium marketing trükkje annak bizonyítására, hogy az állam „törődik“ a külföldön dolgozó munkavállalóinkkal. Az első kérdés ami fölvetődik, vajon miért dolgoznak polgáraink külföldön, ha a szerbiai foglalkoztatás aránya kielégítő szinten van, és ha van munka Szerbiában? Tény, a szerb kormánynak teljesen megfelel, hogy a polgáraink a Cseh Köztársaságba és Európa más országaiba vándorolnak munkavállalás céljából. Így statisztikailag csökken Szerbiában a munkanélküliek száma, viszont azzal már nem foglalkozik a kormány, hogy polgáraink milyen feltételek mellett dolgoznak külföldön“
– nyilatkozta a belgrádi Danas napilapnak Željko Veselinović, a Sloga (Egység) Szakszervezet elnöke, majd hozzátette: a szerbiai munkavállalók olcsó munkaerőnek mennek Csehországba és más európai államokba.
A VMSZ szerint csökkent a munkanélküliség Szabadkán – valójában az elvándorlás nőtt!
„Mind Csehországban, mind Szlovákiában (= Felvidéken – A szerk. megj.) a Szerbia területéről és a régió más országaiból érkező munkavállalók még 400 eurót se keresnek, ami kétszer kevesebb, mint az ottani munkaerőnek a bére, sőt többségük még egészségügyi ellátással se rendelkeznek, és nem megfelelő helyiségekben vannak elhelyezve”
– mondta Veselinović.