Azt mondja meg a rezsim, hogyan lehet minimálbérből tankönyveket vásárolni Szerbiában?
A Szerbiában minimálbérért dolgozó kétgyermekes szülőknek a legjobb esetben a keresetük ötödét, a legrosszabb esetben pedig akár bevételüknek több mint felét tankönyvek vásárlására kell fordítaniuk – írja a Danas napilap.
Szerbiában az „átlagbér” a köztársasági statisztikai hivatal júniusi adatai szerint 49.226 dinár volt, amiből felvetődik a kérdés, vajon mennyi marad a tankönyvekre miután az „átlagbérből” az élet legalapvetőbb szükségletei kielégítésre kerülnek, főként, ha figyelembe vesszük, hogy Szerbiában ma 36 ezer dinárba kerül a minimális fogyasztói kosár? Talán egy tankönyvcsomagra elegendő is lenne, ami 5000–15 000 dinárt tesz ki. Szerbiában azonban több százezer ember minimálbérért (ami Szerbiában tulajdonképpen az átlagbér, s ami valamivel kevesebb 25.000 dinárnál), vagy még kisebb összegért dolgozik.
Danijel Cvetićanin közgazdász a Danasnak nyilatkozva elmondta, hogy az állam akár ingyen is oszthatna tankönyveket, de ezt már nem engedheti meg magának. Habár azt mondja, nem foglalkozik tankönyvpolitikákkal, mégis elképzelhetőnek tartja, hogy az állam valamilyen racionalizációval kedvezően befolyásolhatna a tankönyvek árára.
Gordana Plemić, a Szülő Egyesület elnöke kifejtette, hogy az államnak biztosítania kell, hogy a diákok ugyanazokat a kiadásokat használják több éven keresztül, hogy a szegényebb tanulók használt tankönyveket is használhassanak. Plemić azt állítja, hogy a meglévő készletek legalább 30% -kal olcsóbbak lennének, ha a közvetítőket eltávolítanák a közbeszerzési eljárásból.
Az elmúlt tizenöt évben szinte az összes oktatási miniszter olcsóbb tankönyveket és könnyebb iskolai táskákat ígért, de az általuk hozott (?) intézkedések nem hozták meg a kívánt eredményeket.
Mint tegnap a DélHír portál is megírta, Szerbiában méregdrágák a tankönyvek, noha az új tankönyveknél csak egy oldal vagy csak a fedőlap különbözik a régiekhez képest.