Az állam akadályozza a vagyon-visszaszármaztatást?
A Vajdasági Televízió hétfő esti Fókuszban című műsora a vagyon-visszaszármaztatás és a kárpótlás során felmerülő problémákat járta körül. Az adás stúdióvendégei számos kritikát fogalmaztak meg a folyamat kapcsán, és felhívták a figyelmet a restitúciós rendszer abszurditásaira is.
Az erre vonatkozó törvény 2011 októbere óta van hatályban, 2014 márciusáig fogadták a kérelmeket, és mintegy 74 ezer igénylés érkezett az elkobzott vagyon visszaszármaztatására. A folyamat tehát négy és fél éve tart.
A Fókuszban stúdióvendégei mgr. Bozóki Antal nyugalmazott ügyvéd, Varga Attila újságíró, a Magvető szerkesztője, Borál Egon és Buckó György ügyvédek voltak.
Mgr. Bozóki Antal ügyvéd a folyamat jogi kerete kapcsán elmondta, hogy a vagyon-visszaszármaztatás egyik nagy akadályának számít a rehabilitáció. A vonatkozó törvény ugyanis lehetővé tette a restitúciót, de ennek előfeltétele a rehabilitálás, amelynek kapcsán számos probléma merül fel.
Buckó György ügyvéd szerint „nincs meg a hajlandóság az állam részéről, hogy ezeket az ügyeket gyorsan intézze, és mindenféle formális kifogást keresnek annak érdekében, hogy ne kelljen visszaszolgáltatni a természetben a földeket”.
Elmondta, hogy az illetékes ügynökségben dolgozó kollégáitól nem hivatalosan úgy tudja, utasítást kaptak, hogy minden ügyben fellebbezniük kell. Így időt nyernek, az állam pedig tovább használhatja a földeket, mert így azok csak később kerülhetnek vissza jogos tulajdonosukhoz. Buckó elmondta, munkatársaitól úgy tudja, utasítást kaptak arra vonatkozóan is, hogy keresniük kell „a kákán is a csomót”, és minden lehetséges módon „kössenek bele a kérvényekbe, és amit csak el lehet utasítani, utasítsák is el”. Az ügyvéd elmondta, hogy ezt a gyakorlatban is tapasztalni lehet, és egyes ügyeket „mondvacsinált okok miatt” utasítanak vissza. Megemlítette, hogy a külföldi állampolgárokkal szemben is támasztanak „mondvacsinált” akadályokat, úgy fogalmazott, hogy általában „a magyar állampolgárok ügyeit elő se veszik”.
Bozóki Antal ezekre az információkra reagálva megjegyezte, hogy neki is hasonló tapasztalatai vannak, és ugyanilyen akadálygördítéseket lehetett tapasztalni a rehabilitációs folyamat során is. Mint mondta, tud egy esetről, amelyben az illetékes ügynökség a rehabilitáció kapcsán még a bírósági ítéletet sem akarta elfogadni, ami elfogadhatatlan és nonszensz. Bozóki hiányolta az „intézményes magyar érdekképviseletet” is a folyamat kapcsán.