Kiemelt Szerbia 

Valójában mi történt tegnap Észak-Koszovón?

Ezt nyilván senki sem tudja. Csak találgatni lehet. Aki elhiszi Aleksandar Vučić szerb elnök szavait, azt gondolhatja, durva albán provokációról volt szó. Aki inkább Hashim Thaçi koszovói elnöknek hisz, arra gondol, hogy a szerb fél korbácsolta a kedélyeket.

E sorok szerzője úgy véli, nagyjából semmi sem történt. Pontosabban: nagy valószínűség szerint semmilyen konkrét esemény nem játszódott le a terepen.

A háttérben, „a propaganda nyirkos pincéiben viszont nem hagyott alább a cincogás”.

Ez mit jelent?

Az egyik lehetséges verzió: Vučić és Thaçi (illetve a „stábjaik”) közösen megrendezték az incidenst, pontosabban: az arról szóló kiszínezett információk tálalását.

Ezzel mindkét fél elterelhette a figyelmet a belpolitikai és/vagy a gazdasági problémáiról,

mi több „megfelelő kiállásával” talán politikai pontokat is szerzett a polgárok egy részénél.

A másik elképzelhető változat: az egész drámai híráradat mögött csak Vučić csapata áll. Jó ideje úgy tűnik, a szerb elnök imádja fenntartani a „rendkívüli állapot” látszatát, majd a végén eljátszani a problémamegoldó, béketeremtő tényező szerepét. Amíg az újságokból, a tévéből, tehát minden csapból állandóan folynak a „legyártott ellenségek” akcióiról szóló rémhírek, s amíg az elnök és emberei szinte naponta tartanak soha véget nem érő, feszültséggel telített és pátosszal átitatott maratoni sajtótájékoztatókat (amelyekhez a kérdéseket ők maguk állítják össze), addig az elcsigázott melósoknak nem jut eszükbe azon törni a fejüket,

vajon tényleg eljött-e a beharangozott aranykor.

Persze, ez csak egy vélemény, lehet, hogy azoknak van igazuk, akik elhiszik azt, amit hallanak-látnak az RTS-en, a Pinken vagy akár valamelyik VMSZ-es médiumban.

De azért senki se lepődjön meg,

ha a napokban megdrágul egy vagy több létfenntartási árucikk, miközben a média fő híre még mindig az lesz, hogyan kezelte az ország vezetősége vagy maga az elnök az újabb koszovói válságot. 

(fotó: blic.rs)

Hasonló bejegyzések