Délvidék Kiemelt 

„Veled Uram, de nélküled, pásztorom!” – Választás előtti beszélgetés Zsoldos Ferenccel

Szerbiában, így a délvidéki magyarlakta településeken is november 4-én tartják a nemzeti tanácsi választásokat. A Magyar Nemzeti Tanács képviselői mandátumainak megszerzéséért két magyar szervezet állított listát. A Vajdasági Magyar Szövetséghez köthető Magyar Összefogás, melynek listavezetője Hajnal Jenő, illetve a Magyar Mozgalom, amelynek listáját Zsoldos Ferenc vezeti. Portálunk mindkét listavezetőt megkereste, hogy válaszoljanak kérdéseinkre. A felkérésnek azonban cikkünk megjelenéséig csupán Zsoldos Ferenc tett eleget.

A támogatói aláírások gyűjtése közben ütköztek-e akadályokba vagy nehézségekbe?

A korábbi évekhez képest megnehezítette a helyzetet, hogy az aláírásokat hitelesíteni csak közjegyző által lehetett. A hitelesítésért ezúttal nem kellett ugyan fizetni, ami azért jelentős anyagi segítséget jelentett, viszont a közjegyzők csak munkaidőben, s főként a saját irodájukban voltak hajlandóak e munkát elvégezni, ami jelentősen leszűkítette az aláírásgyűjtés lehetőségeit.

Amennyiben a magyar lakossághoz közelebb fekvő közösségi helyiségben szerettük volna az aláírásokat gyűjteni (pl. helyi közösség épületében, művelődési egyesületben), többször előfordult, hogy az adott intézmény vezetősége a VMSZ-hez való lojalitása vagy az attól való félelme miatt ezt nem engedélyezte nekünk.

A kampány már hetek óta dübörög, ezzel párhuzamosan folyamatos a sárdobálás is. Önöket is több vád és kritika érte mind a VMSZ-hez köthető sajtóorgánumok részéről, mind pedig a legutóbbi MÖB ülésen a magyar kormány részéről, de már óriásplakátjaikat is érte kritika, míg közterületi plakátjaikat támadás. Ezeket hogyan kommentálnák?

A Magyar Mozgalmat már megalakulása óta különböző hazug címkékkel látták el (Soros-bérenc, nemzetáruló), s a VMSZ hatalmas médiabirodalma és pártapparátusa ezt sikerrel próbálta a nagy tömegekben elterjeszteni és meggyökereztetni. A cél ezzel a VMSZ túlzott hatalma elleni lázadás stigmatizációja volt, hogy megfossza e szabadságküzdelmet az erkölcsösségétől és tisztaságától.

A VMSZ elnöke emellett az elmúlt években a legvulgárisabb kifejezésekkel illette a mozgalom tagjait.

Ennek köszönhető az, hogy ebben a kampányban mi is direktebben fogalmazunk, a lényegre mutatunk rá. A jelenlegi óriásplakátunk szövegét („Veled Uram, de nélküled, pásztorom!”) a Magyar Összefogás közleménye már az istenkáromlás és nemzetgyűlölet jelzőkkel is illette, ami a stigmatizáció újabb fokát jelenti. Pedig a mondat első része arra utal, hogy ebben a nehéz közösségi helyzetben elsősorban magunkra és a Gondviselő segítségére számíthatunk, s nincs szükségünk olyan vezetőre, aki saját népe felett Istent játszik.

A plakátjainkat ért támadás pedig jelzi e zsarnoki rendszer idegességét, nem tud mit kezdeni a nyilvános bírálattal, s ezért minden eszközt bevet, hogy eltapossa a vele szemben fellépő, s elpusztíthatatlannak látszó mozgalmat.

A választási listájuk kihirdetése után az alig két hétnyi kampányidő mire volt elég?

A Magyar Mozgalomnak, a VMSZ-szel szemben, nagyon szolid kampánylehetőségei vannak. Hiszen nálunk mindenki önkéntesen, munka mellett végzi most is a kampánytevékenységeket, s saját pénzünkből adjuk össze az ehhez szükséges anyagi erőforrásokat is. Bizonyára kevés a két hét, de mivel e rendszer már évek óta alázza meg a saját népét, bízunk benne, hogy az emberek között meglévő elkeseredettség felszínre tör a választások során is.

Milyen választási eredménnyel lennének elégedettek?

Számunka már az is óriási siker, hogy lehetőséget tudtunk adni az emberek számára a zsarnokság és a szabadság közötti választásra. Bízunk benne, hogy minél több képviselőnk jut be az MNT-be, s bár ekkora erőfölény és ellenszél ellenére hihetetlennek tűnik, de a remény él még bennünk egy teljes áttörésre is.

Mi lenne az első, amin az MM módosítana, a jelenlegi összetételű Magyar Nemzeti Tanács gyakorlatával szemben? 

Az MNT körüli bizottsági rendszert a lehető legszélesebb közösségi körből hoznánk létre, a folyamatos terepi párbeszédbe és konzultációba bevonnánk minden délvidéki magyar embert, s az ezek alapján létrehozott stratégiák által megindulna a közösség teljes újraépítése és szanációja. Mindemellett természetesen azonnal megszüntetnénk az MNT területein a VMSZ általi politikai befolyást is, s visszaadnánk a négy alapterületet újra a szakma legjobbjainak.

Hasonló bejegyzések