Kiemelt Szerbia 

A szerbek filmet forgatnak a köztévé (RTS) 1999-es NATO-bombázásáról

Játékfilm formájában kíván emléket állítani Predrag Velinović rendező és Predrag Perišić forgatókönyvíró a szerbiai köztelevízió ellen intézett bombatámadásról, amelyet 1999 április 23-án hajtott végre az Észak-atlanti Szerződés Szervezete.

A készülő film az „Életről és halálról” címet kapta, és öt emberről szól, akik sorsa az említett nap éjszakáján fonódott össze. 

 olvasható a köztévé weboldalán.

Az esemény valóban tragikus, de ennek ellenére nem hagyhatunk figyelmen kívül néhány, a NATO „Allied Force” hadműveletének keretében végrehajtott akciójával kapcsolatban azóta már tényként kezelt körülményt.

Az akkori szerb kormány 1998 októberében törvénnyel korlátozta a külföldi médiumok által közzétett hírek továbbítását, az RTS pedig ennek nyomán elutasította a nyugati sajtó műsorának napi 6 órányi sugárzását.

Az Észak-atlanti Szövetség ezért legitim célpontként kezelte a tv-csatornát, mondván, hogy az „szerves része a szerbek hadigépezetének, amely elsősorban propagandacélokat szolgál, és mellőzi a hadiállapotról szóló, részrehajlás nélküli, valós állapotokról szóló tájékoztatást”. Így aztán 1999 április 23-án 2 óra 6 perckor sor került a köztévé épülete ellen intézett légitámadásra.

A Szerbiai Újságírók Független Egyesülete sok évvel később, 2012-ben elítélte az akciót, de megjegyezte, hogy

„az akkori rezsim és az RTS vezetősége feláldoztak 16 embert.”

Dragoljub Milanovićot, a köztévé egykori igazgatóját emiatt 2002-ben tíz év börtönbüntetésre ítélték, mert „nem tette meg a megfelelő lépéseket az alkalmazottak és az eszközök megvédése, illetve evakuálása érdekében.”

Bizonyítékok láttak napvilágot azzal kapcsolatban is, hogy

az RTS, az állami és katonai vezetés tisztségviselői tudták, hogy az épületet bombázni fogják.

2011-ben az RTS bocsánatot kért Szerbia polgáraitól és a szomszédos államoktól, mondván, hogy

„az ország vezetése önös céljaira használta fel a televíziót”…

(Szerb média nyomán) 

Hasonló bejegyzések