Délvidék Kiemelt 

Milliárdokba kerülhet az adófizetőknek, hogy Vučkóék elemelték a nyugdíjakat

Noha a haladó-szocialista-VMSZ-es rezsim szeptember végén eltörölte a nyugdíjak ideiglenes csökkentését előirányozó jogszabályt, annak súlyos következményeit sokáig  fogja keservesen megérezni az állam, vagy jobban mondva maguk az adófizetők.

A Danas cikke szerint nyilvánosságra hozták a palánkai alapfokú bíróság ítéletét, amely szerint a Köztársasági Nyugdíj- és Rokkantbiztosítási Alapnak (PIO) 351.478 dinár összeget kell kifizetnie az felperesnek, amennyit 2015 decembere és 2017 decembere között levontak nyugdíjáról, továbbá 53.676 dinárt késedelmi kamat címén, illetve 73.403 dinárt bírósági költségekre.

https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/Si9k9lMaHR0cDovL29jZG4uZXUvaW1hZ2VzL3B1bHNjbXMvWlRBN01EQV8vNWVmNjYxZjNkNTY5YTc5ODkxYjFhOWI5Zjk0MDA1ODEuanBlZ5GTAs0CQgCBoTAB

A bíróság az ítélet indoklásában a többi között megállapította, hogy a PIO alap mielőtt levonta volna a az összeget  a felperes nyugdíjáról, köteles volt végzést hozni a nyugdíjcsökkentésről jogorvoslati utasítással.

A bíróság azt is megállapította, hogy a a végzés nélkül történt nyugdíjcsökkentéssel a nyugdíjasnak nemcsak nyugdíjának egy részétől – ami voltaképpen a nyugdíjas megszerzett joga -, de a jogorvoslathoz való jogától is megfosztották. A bíróság elutasította a PIO alap azon kifogását, miszerint nem illetékes a nyugdíjcsökkentésről szóló törvény alkotmányosságának megállapítására, azzal érvelve, hogy a bíróság nem is foglalkozott vele, és   a felperes sem kérte ezt, hanem csak azt, hogy a PIO alap fizesse ki, amit végzésben megállapított nyugdíjba vonulásakor.

Mihajlo Radovićnak, a Szerbiai Nyugdíjas Szakszervezetek Egyesülete elnökének szavai szerint  ez nem az első ítélet a nyugdíjak csökkentésére irányuló perekben. Mint elmondta, egyesületének két tagja már megkapta a végrehajtó bírósági ítéletet, ami azt jelenti, hogy a fellebbviteli bíróság megerősítette a döntést.

 „Lassan megnyílik az ajtó. Sajnálom, hogy nem konzultáltak velünk időben, mert tisztában voltunk azzal, mi fog történni, ha a bíróságok megfelelően működnek. De azt kell mondanom, hogy az alkotmánybíróság a legnagyobb bűnös az ország gazdasági és jogi anarchiája miatt, mert öt év alatt nem oldotta meg a benyújtott kezdeményezésünket“

 – mondta Radović, majd hozzátette: Szerbiában 50 000–70 000 nyugdíjas nyújtott be keresetet, habár nehéz megállapítani a számukat, mert mindenki a saját községében illetékes bírósághoz fordult. Radović szerint ezek után mind a 700 ezer  érintett nyugdíjas pert indít majd.

Ha ez megtörténik, akár egy milliárd euróba kerülhet majd az államnak, vagy jobban mondva az adófizetőknek a költségvetési konszolidáció alapjának nevezett nyugdíjcsökkentés, ami Pásztor szerint is „szükséges volt“. Hogy mennyire „szükséges volt“, majd akkor derül ki, ha majd zárolják a szerb költségvetést, ha nem fogja az állam fizetni azt, amit a rezsim elvett a nyugdíjasoktól.  

 

Hasonló bejegyzések