Kiemelt Szerbia 

Küzdelem a puszta megélhetésért: Hányan dolgoznak feketén országos szinten?

Az elmúlt egy évben a munkafelügyelőség aktívan „vadászott” a feketén dolgozó munkavállalókra, illetve az őket alkalmazó munkáltatókra.

Ennek érdekében ingyenes telefonvonalat is nyitottak azok számára, akik fel akarják  jelenteni a „feketézőket”.

A Danas napilap adatai szerint a felügyelők összesen 9 268 ellenőrzést bonyolítottak le, amelyek során 4 751 feketén dolgozó személyt „buktattak le”, illetve vettek nyilvántartásba.

Semmi kétség, hogy a számuk ennek a többszöröse.

Stevan Đurović, a köztársasági munkafelügyelőség igazgatója kijelentette, hogy az említett telefonvonal beindítását követően napi szinten mintegy 300 polgár jelentkezett a „feketézőkről” szóló információkkal, de a hívások száma utána gyorsan csökkent.

Az illegális foglalkoztatáson kívül, a feljelentések a bérek és a túlórák kifizetésének elmulasztására, a munkavédelem hiányára stb. is vonatkoztak.

Az elmúlt évben 270 bejegyzetlen, vagyis ún. fantomcéget is találtak a felügyelők. Ebből 170-et utólag regisztráltak, a többi pedig megszűnt.

Az építőipari idényben a felügyelőség egy nap leforgása alatt 446 bejelentetlen munkást derített fel. Fontos kiemelni, hogy tavaly 15 halálesetet is jegyeztek az építőiparban.

Idén valószínűleg életbe lépnek azok a törvényes előírások, amelyek értelmében a munkáltatók, akik nem jelentették be az alkalmazottaikat, nem vehetnek részt a közbeszerzésekben.

A „feketézés” kétségkívül nem egy szimpatikus jelenség, de a mostani körülmények közepette, amelyek enyhén szólva nem kedveznek sem a kis- és középvállalkozóknak, sem a dolgozóknak, akik közül sokan képtelenek (normális) munkát találni,

kérdés, hogy egyáltalán mennyire reális az illegális foglalkoztatás kiküszöbölése.

(fotó: prijedordanas.com) 

Hasonló bejegyzések