15 év alatt 10 százalékkal csökkent a határon túli magyarság létszáma
Az európai parlamenti (EP-) választás a nemzeti kisebbségek szempontjából is fontos lesz – jelentette ki Szili Katalin hétfőn Szegeden.
A baloldali politikusból fideszessé vedlő határon túli autonómiaügyeket koordináló miniszterelnöki megbízott elmondta, fontos, hogy olyan Európai Parlament és Európai Bizottság jöjjön létre, amely támogatja az őshonos kisebbségek érdekében előterjesztett javaslatokat. Hangsúlyozta, az európai lakosság 10 százaléka, több mint 50 millió ember tartozik az őshonos kisebbségek közé.
A politikus úgy fogalmazott, az elmúlt 15 évben a határon túli magyarság létszáma 10 százalékkal csökkent, aminek elsősorban demográfiai okai vannak, emellett Felvidéken az asszimiláció jellemző, Kárpátalján és Délvidéken az elvándorlás okoz gondokat.
Ezért különösen jelentősek a szülőföldön maradást segítő támogatások – jelentette ki. Csak a nemzetpolitikai államtitkárság a 2019-es költségvetésből 90 milliárd forintot fordít erre, emellett az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Külgazdasági és Külügyminisztérium is jelentős támogatást nyújt a határon túli magyar közösségeknek – jelezte.
Kalmár Ferenc, Magyarország szomszédságpolitikájának fejlesztéséért felelős miniszteri biztos leszögezte, a nemzetiségi kisebbségek – az európai szervezetek és a többségi társadalmak által szorgalmazott – integrációja a kollektív jogok biztosítása nélkül egyenes út az asszimilációhoz.
A politikus pozitív példaként említette Szerbiát, ahol valós kiegyezési folyamat indult el. Komoly eredménynek tartja, hogy visszavonták a Sajkás-vidék magyarságának kollektív bűnösségét kimondó döntést.
Hozzátette: ez többek között annak köszönhető, hogy a Vajdasági Magyar Szövetség erős, a párt elnöke, Pásztor István pedig egyaránt nagyon jó kapcsolatokat ápol a belgrádi és a budapesti kormánnyal.
Ha mást nem, de legalább ezt tegye ezt zsebre a délvidéki magyar közösség és örüljünk ennek…