Egyéb 

Lapátorrú tokot fogtak Szegeden

Kifogták, majd visszaengedték a szegedi Lencsés horgásztó lapátorrú tokját – bár ahogy a horgászok meglátták, azt gondolták, ez valamilyen átverés. A különleges hal a Mississippiben őshonos, de Kelet-Európában is telepítik tavakba, és megjelent a Dunában.

„Szia! Gratulálok! De ez hogy….???” – kommentálta egy ismerős Farkas István szegedi horgász fotóját a közösségi oldalon. Többen is tanácstalanok voltak a képet látva. Az újságíró is átverésre gyanakodott. Pedig a felvétel valódi.

Ebből a halfajból csak kettőt telepítettek a Lencsés tóba, az egyik húszkilós korában elpusztult, erről a másikról pedig nem tudták, megvan-e még.

A lapátorrú vagy kanalas tok (Polyodon spathula) Amerikában, a Mississippiben és mellékfolyóiban él. Pici rákokat, rovarlárvákat, növényeket és planktonokat eszik. Tátott szájjal, a fenék fölött úszik, ingatja a fejét, a száján beáramló vizet így szűri át – a kopoltyúívek apró fogai megfogják az ennivalót. Időnként nyel.

Romániában 1992 óta tenyésztik – húsa állítólag a harcsáéra hasonlít, ikrájából kaviár készül –, de már kiszabadult, és a Dunában is előfordul. Mivel az április–májusi ívási időszakban többször is szaporodik, környezetvédők amiatt aggódnak, hogy idővel kiszorítja az itt őshonos tokféléket.

Ahogy a Lencsésbe, más magyar horgásztavakba is tettek belőle. Nálunk 2006-ban egy 25 kilogrammos volt a legnagyobb kifogott példány. Elvileg kétméteresre és 90 kilósra is megnőhet, és ha jól érzi magát, ötven évig elél.

Hasonló bejegyzések