Kiemelt Szerbia 

Meddig tűri még Vučić a sétálókat?

A Deutsche Welle elemzése szerint a szerbiai ellenzék egy átmeneti, szakértőkből álló kormányt vizionál. De vajon hogy képzelik el a törvényes választásokig, illetve a győzelemig vezető utat? Vagy éppenséggel abban reménykednek, hogy a haladók feje megroppan a nyomás alatt? – teszi fel a kérdést a német lap.

A rezsim a tiltakozások árnyékában gondolkodik a megfelelő válaszlépésekről. Látszólag rendkívüli választások kiírásával próbálja meg majd megfékezni a tüntetéseket, de ennek akadályai vannak, így például az ellenzék által bejelentett bojkott. Ez olyan tényező, amely – még ha esetleg nem is lenne igaz – mindenképpen további nyomást gyakorol Aleksandar Vučićra.

Egyes belgrádi lapok azt írják, hogy a rezsim fejét külföldi hatalmak figyelmeztették: semmiképpen se írjon ki választásokat akkor, amikor azt az ellenzék bojkottálni fogja.

Bojan Klačar, a CeSID egyik igazgatója kijelentette, hogy „a bojkott arra kényszerítené a haladó pártot, hogy magyarázkodjon, úgy a hazai, mint a nemzetközi közvélemény előtt”.

Jelen pillanatban úgy tűnik, az ellenzék tudja mit kell tennie, ha hatalomra kerül, de nem látja a precíz, odavezető utat.

Srđan Škoro újságíró azok közé tartozik, akik a tiltakozásokat a nyomásgyakorlás hatékony eszközének tartja.

„Pillanatnyilag Szerbia 90 helységében vonulnak ki az emberek az utcára, néhány héten belül ez a szám eléri a 100-at. Eljön a pillanat, amikor az egész ország a lábára áll, ezt pedig a hatalom nem hagyhatja figyelmen kívül.”

Véleménye szerint a rezsim stabilitása erősen megingott.

Bojan Klačar ezzel szemben némiképp szkeptikus, felteszi a kérdést: „hogy képzeli az ellenzék a hatalom átvételét?”. Meglátása szerint ez mégiscsak választások útján érhető el.

Olyan vélemények is napvilágot láttak, melyek szerint ha Aleksandar Vučić egyezményt ír alá Pristinával, az egyúttal hatalmának végét is jelenti.

Klačar szerint a polgári tiltakozások egyértelmű üzenetet küldenek a nép elégedetlenségéről, de még mindig nem érték el a kritikus pontot, amely veszélyeztetné a rezsim létezését.

Ezzel ellentétben Srđan Skoro megjegyezte, hogy a tiltakozások terjedése előbb-utóbb arra fogja kényszeríteni a haladó rezsim elnökét, hogy megoldással álljon elő, akár a nyugat segítségét is igénybe véve annak érdekében, hogy békésen tudjon távozni.

(Szerb és nyugati média nyomán)       

Hasonló bejegyzések