Délvidék Kiemelt 

Helységnévtáblák az Európa Tanácstól

A nemzeti kisebbségi nyelvhasználatról tanácskoztak március 12-én Zomborban, az Európa Tanács (ET), az illetékes minisztérium, a városi közigazgatás, a nemzetek közötti viszonyokkal foglalkozó tanács, a nemzeti tanácsok és a civil szervezetek képviselői.

– Az összejövetelen elhangzott az is, hogy az új nyelvhasználati szabályozás értelmében a helységnévtáblákon a kisebbségek nyelvén is el kell helyezni a föliratot abban az esetben, ha az hivatalos használatban van az adott területen – írja Magyar Szó.

A gondom ezzel a megfogalmazással, hogy tévesen tájékoztatja az olvasót: Mintha csak most találták volna ki, vagyis a fekete-vörös-véemeszes hatalmi koalíciónak köszönhetjük, hogy „a helységnévtáblákon a kisebbségek nyelvén is el kell helyezni föliratot”, miközben ez már a múlt század hetvenes éveiben gyakorlat volt.

Zombor miért csak most valósított meg „egy erre vonatkozó projektumot”? A most kihelyezett 24 helységnévtábla ugyanis az Európai Unió és az Európa Tanács támogatásával készült, 16 322 euró értékben, szerb, magyar és horvát felirattal.

Ebből, egyrészt, arra lehet következtetni, hogy Zomborban – annak ellenére, hogy az említett nyelvek is hivatalos használatban vannak – eddig nem törődtek a többnyelvű táblák kihelyezésével. Másrészt pedig arra, hogy a táblák most is az Európa Tanács pénzéből készültek el. Ha az ET nem ad pénzt, akkor most nincsenek háromnyelvű helységnévtáblák? A kérdés az is, hogy mennyi ideig nem fogják ezeket megrongálni, lefesteni?

A táblák kihelyezése egyébként is csak (formai) része a nemzeti kisebbségi nyelvhasználati jogoknak. Elképzelhető, hogyan valósul meg a nemzeti kisebbségi nyelvek hivatalos használata a zombori közszolgálatokban, az igazságügyben, a közvállalatokban.

Bozóki Antal 

Hasonló bejegyzések