Ma 78 éve történt: „Előre az 1000 éves déli határokra!“
78 éve történt a mai napon:
Horthy Miklós, Magyarország kormányzója, 1941. április 10-én hadparancsot adott ki:
Honvédek! A Kötelesség ismét arra szólít bennünket, hogy elszakított magyar véreink segítségére siessünk.
Mindig bevált katonai erényeitekre és fegyelmetekre építve, bízom benne, hogy ezt az új feladatot is tökéletesen fogjátok megoldani.
A magyarok Istene és a nemzet minden gondolata most is veletek van.
Előre az 1000 éves déli határokra!
Budapest, 1941. évi április hó 10. napján.
Horthy.
Ugyanakkor Magyarország kormányzója a következő kiáltványt bocsátotta ki:
Amióta a háború tüze fellángolt Európában, állandóan az a törekvés vezetett, hogy Magyarországot és gondjaimra bízott népét, amely az 1914—18. évi világháborúban olyan bőven ontotta vérét és amelynek a háború után olyan súlyos megpróbáltatásokat kellett elviselnie, lehetőleg megóvjam az újabb vérveszteségektől és szenvedésektől. Minthogy a világháború után az akkor végleg kimerült, elalélt és félrevezetett nemzettől minden harc nélkül ragadtak el olyan területeket, amelyeket népünk ezeréves munkája és annyi áldozata szentelt magyarrá, az volt a meggyőződésem, hogy az igazság jogán a jóvátételnek is harc és küzdelem nélkül kell megtörténnie.
E meggyőződés szellemében a Duna-völgyi békét kívánta szolgálni az a szerződés, amelyet múlt év decemberében az akkori Jugoszláviával, annak akkor békés szándékú kormányával kötöttünk.
Március hó 26-án Jugoszlávia törvényes államfőjét erőszakkal elmozdították helyéről, békés szándékú kormányának tagjait börtönbe vetették. Ezt az erőszakos vállalkozást úgy látszik ugyanazok az erők készítették elő és hajtották végre, amelyek 1914-ben egyszer már annyi könnyet, vért és szenvedést zúdítottak Európára. Most sem a béke fenntartását, a jószomszédi viszony keretében megteremthető megegyezést akarták, hanem ellenkezőleg azt, hogy a háborút Európának erre a részére is kiterjesszék. Ezért idéztek fel szándékosan összeütközést a nagy német és olasz nemzetekkel, amelyekhez bennünket a benső barátság szálain kívül a háromhatalmi egyezményhez történt csatlakozásunk kötelékei fűznek.
Az új belgrádi rendszer katonai erőket vonultatott fel határainkon és ezzel szemben Magyarország csak akkor tett védelmi intézkedéseket, amikor sorozatos légitámadások érték az ország területét és határainkon betöréseket kíséreltek meg, ami ellen kormányom ismételten hiába tiltakozott.
A rohamosan lejátszódott események új helyzetet teremtettek.
A horvát nép vezérei látva az új belgrádi rendszer politikájának végzetes következményeit, kimondották Horvátország önállóságát és függetlenségét. Őszinte örömmel üdvözöljük ezt az elhatározásukat, melyet a magunk részéről mindenben tiszteletben tartunk. Ezer évig éltünk jóban, rosszban együtt a horvát nemzettel, egymást megbecsülve és bajban támogatva és azt kívánjuk, hogy a nemes horvát nép találja meg állami önállóságában boldogulását és jólétét.
A független és önálló horvát állam megalakításával Jugoszlávia megszűnt létezni és alkotó elemeire bomlott.
Ezzel egyidejűleg parancsoló kötelességünkké vált, hogy Magyarországtól 1918-ban elszakított terület és az azon nagy tömegben élő magyarság sorsának és helyzetének biztosítását újból kezünkbe vegyük.
Olyan szent nemzeti kötelesség ez, amelyet haladéktalanul teljesítenünk kell.
Ezért még a mai napon parancsot adok katonáimnak, hogy a Délvidéken élő magyarságot az anarchia pusztításaitól megóvjuk. Katonáim akciója nem a szerb nép ellen irányul, amellyel nincs vitánk és amellyel a jövőben békében akarunk élni.
Szeretettel és örömmel köszöntöm a hozzánk visszatérő és oltalmunk alá vett véreinket.
Isten áldását kérem a magyar nemzetre és hazára!
Kelt Budapesten, 1941 április hó 10-én.
Horthy sk.
Bárdossy László sk.
(Forrás: Külügyi Évkönyv. Királyi Magyar Egyetemi Nyomda, Budapest, 1942. 50-51. old.)