Kiemelt Szerbia 

Csirkehús került a sertéspástétomba? Ismét megpróbáltak kibabrálni a „testvérekkel”?

Nem az első eset, és talán nem is az utolsó: egyes szerbiai cégek még a nem túl igényes és kifinomult orosz piacon is leégtek.

Szerbia múltkor Ukrajnában gyártott tejtermékeket szállított Oroszországba, ami eleve „ciki”. Ennél is rosszabb, hogy ezeknek az árucikkeknek a forgalmazását még 2016-ban betiltották.

Egy rutinellenőrzés során a Rosszejhoznadzor fitoszanitáris felügyelőség rájött, hogy a Sremska mlekara vállalat voltaképpen nem szerb, hanem ukrán termékeket értékesít az orosz piacon.

A termékleíráson egyebek között az állt, hogy az árucikkek Szerbiából származnak, de kiderült, hogy ez nem fedi a válóságot, mi több, a szállítmány tiltott ukrán árut tartalmazott.

Az utólagos vizsgálat kiderítette, hogy fél év alatt 3 815 tonna tiltott tejtermék kérült Szerbiából Oroszországba.

Emellett

az orosz felügyelőség többször figyelmeztette az illetékes szerbiai intézményeket a kiszállított körte és alma minőségi hiányosságaira.

Olyan is volt, hogy egyes szerb cégek harmadik országból importált gyümölcsöt próbáltak elsütni a ruszkiknak. Pedig „amúgy nagyon szeretik őket”.

A legutóbbi példa sem kevésbé bizarr.

Az említett orosz felügyelőség honlapján két szerbai húsfeldolgozó cég termékei is a fokozott ellenőrzés alatt levő árucikkek kategóriájában szerepelnek, illetve úgynevezett „sárga státuszba” kerültek, ami azt jelenti, hogy gyanús a minőségük.

Az újvidéki Neoplanta cég sonkapástétomában az illetékes orosz laborátórium szakemberei csirke DNS-t találtak.

A jagodinai Yuhor is „mesterkedni” próbált. Marhahús pástétomában az oroszok a disznóhús nyomait fedezték fel.

Mindkét cég tagadja a rossz szándékot, mi több, azt állítják, az ő laborjaikban elvégzett elemzések nem mutattak ki semmilyen rendellenességet.

Az oroszokat ez nem hatotta meg. A Neoplanta és a Yuhor termékei

a következő 90 napban csak a legszigorúbb és legaprólékosabb vizsgálat után kerülhetnek (esetleg) az orosz piacra. 

(politika.rs nyomán, fotó: regenerationinternational.org)

Hasonló bejegyzések