A szerb és a magyar sajtó helyzete Bissau-Guinea és Sierra Leone szintjére süllyedt
A Riporterek Határok Nélkül felmérése szerint a 87. helyet szerezte meg Magyarország, ahol beérte Szerbiát és folyamatosan romlik a helyzet.
A tavalyihoz képest 14 hellyel került lejjebb a rangsorban a magyar sajtószabadság a Riporterek Határok Nélkül (RSF) nemzetközi újságíró-szervezet felmérése szerint, és a „problémás országok közé sorolták”. Ezzel a 87. helyet szereztük meg 180 országot rangsoroló listán.
2019-es jelentésük Magyarországról szóló részében azt írják: a magyar média tulajdonjogai még tovább koncentrálódtak Orbán Viktor miniszterelnökkel szövetséges oligarchák kezében. Ennek eredményeként a magyar médiakörkép teljesen átalakult az elmúlt években.
Szerbia esetében azt írják, hogy nem csak, hogy a média szabadsága nincs biztosítva az Aleksandar Vučić által vezetett országban, de a sajtómunkatársak testi épsége is sok esetben veszélybe kerül. Szerbia tavaly óta 14 hellyel csúszott vissza a listán.
A sajtószabadság-lista első helyére a norvégok kerültek, őket követi Finnország, Svédország, Hollandia és Dánia. A lista végén Türkmenisztán áll, Észak-Koreát és Eritreát követve. Magyarország a 87. helyezésével egyébként olyan országok társaságába került, mint Sierra Leone (86.) , Peru (85.), Izrael (88.), Bissau-Guinea (89.) és Szerbia (90) .
A Riporterek Határok Nélkül 2002 óta vizsgálja meg évről évre, mennyire érvényesül az egyes országokban a médiapluralizmus, a sajtó függetlensége, mennyire tartják tiszteletben, védik az újságírók szabadságát, testi épségét. Azt is figyelik, hogyan változik az intézményi és infrastrukturális környezet. (HVG nyomán)