Kiemelt Szerbia 

Ha a VMSZ is így küzdene a délvidéki magyarságért, lehet, hogy most másképpen állnánk: Szandzsáki siker a szerb rezsim ellen!

A tutini községi képviselő-testület legutóbbi ülését a szandzsáki lakosság nagy része történelminek tekinti.

Az új utcanevek, illetve az utcanév-változtatások ugyan nem befolyásolják közvetlenül egy-egy nemzeti közösség sorsának alakulását, de a szimbolikus jelentőségük olykor felbecsülhetetlen. Az ilyen jelképes előrelépések és kis győzelmek ugyanis idővel a jogok kibővítéséhez és az önrendelkezés kiteljesedéséhez is hozzájárulhatnak.

Sulejman Ugljanin, a szandzsáki Demokratikus Akció nevű párt elnöke a szerb rezsimmédia folyamatos démonizálása ellenére megpróbálja kipréselni a maximumot a népe számára. Ezen az úton nemcsak a Vučić-rendszer, hanem a vele kollaboráló, erkölcsileg lezüllött szandzsáki politikusok is gáncsolják.

Megmutatkozott azonban, hogy ilyen körülmények között is lehet teljesíteni, ha megvan hozzá az elszántság.

Az említett képviselő-testületi ülésen olyan, a szandzsákiak számára nagy súllyal bíró új utcaneveket sikerült megszavaztatni, amelyek eddig elképzelhetetetlenek voltak Szerbia területén.

Tutinban utcát kapott többek közöt Ibrahim Rugova, a független Koszovó első elnöke és Adem Demaçi ismert koszovói albán értelmiségi. Ami azonban a mélyszerbek számára különösen fájdalmas lehet: az egyik utca Aćif Hadžiahmetović (vagyis Aćif efendi) nevét viseli majd.

Aćifot a partizánok 1944-ben kivégezték.

A második világháború idején Novi Pazar polgármestere volt, akit a náci Németország kitüntetésben részesített.

A bosnyakok szerint azonban csak azért „kellett” meghalnia, mert bosnyák nemzetiségű volt.

Ennélfogva a szandzsákiak nagy részének a szemében efendi szabadságharcos és a legnagyobb hős volt, aki megvédte saját népét a csetnikektől. Szerintük a partizánok koholt vádak alapján végezték ki.

Az új utcanevek ellen szavazott a minden szerb rezsim (így a Vučićé is) hűséges kiszolgálója, Rasim Ljajić, akinek a gerince kb. olyan lehet, mint egy átlagos VMSZ-es káderéé.

Muamer Zukorlić volt főmufti tanácsnokai sem támogatták az említett kezdeményezést, ami érthető, hiszen ők is viszonylag közel kerültek az aktuális rezsimhez (még ha nem is annyira, mint Ljajićék).

Ugljanin opciója azonban mégis felülkerekedett.

A szandzsákiak tehát saját hőseikről nevezhetnek el utcákat.

Miközben ők ilyen sikereket érnek el, pl. Hertelendyfalván többé nem hivatalos a magyar nyelv, csak a szerb.

Mint már írtunk róla, ezt a haladók vezette pancsovai képviselő-testület szavazta meg.

Ennyit ér a VMSZ és a Vučićék egyre szorosabb politikai intimitása.

(Alapinformáció az új szandzsáki utcanevekről: tanjug.rs, fotó: politika.rs

Kapcsolódó:

Húsvéti „ajándék” a hertelendyfalvi magyaroknak Vučićéktól

Hasonló bejegyzések